„Nejste fér,“ vzkazuje senátorům olympionik. Kejvalův podpis na přihlášce ještě neuschl a senátoři už vyzvali k bojkotu ZOH v Číně 

Roky se připravují, dřou a odříkají. Jedinou metu pro ně představuje Olympiáda. Přesto možná čeští olympionici na Zimní Olympiádu v Číně 2022 nepojedou. Část senátorů chce totiž vládě navrhnout bojkot zimní olympiády v Pekingu kvůli porušování lidských práv na Ujgurech.

„Dnešní podpis je vykročením ven ze tmy, je to pomyslné světlo na konci tunelu. Chceme tak nalít co nejvíce síly do žil všem sportovcům, kteří se budou ucházet o nominaci, že má smysl dřít. Rád bych všem popřál hodně štěstí a držím palce, aby se podařilo do Pekingu nominovat co nejvíce sportovcům,“ uvedl Kejval minulý týden při slavnostním podpisu přihlášky na ZOH na Pražském hradě.

To ještě netušil, že část senátorů, mezi nimiž nechybí Václav Láska nebo neúspěšný kandidát prezidentské volby Pavel Fischer, chystá usnesení s apelem na oficiální představitele České republiky, aby podpořili neúčast českých sportovců na olympijských hrách v roce 2022 v Číně. Senátorům vadí, že by jejich účast mohla být zneužita k legitimizaci další diskriminace, násilí a potlačování základních práv. Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost o tom bude hlasovat na svém příštím zasedání.

„Mě vytáčí přístup sportovních organizací, které nám říkají netahejte nám politiku do sportu,“ prohlásil v souvislosti po jednání výboru pro Idnes.cz senátor za Piráty Václav Láska. Ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi pro redakci VH uvedl, že v tuto chvíli připravuje stanovisko výboru k iniciativě senátorů.

Unfér

Při tom právě tento opačný přístup vzbudil mezi sportovci a bývalými olympioniky vlnu nevole. ,,Není to správné. Olympijské hry jsou od toho, aby se lidé z celého světa naopak potkali. Nemělo by se to politizovat. Navíc v Číně se už nedávno Olympiáda konala,“  uvedl pro VH bývalý dvojnásobný medailista z Olympiád ve skoku na lyžích a bývalý poslanec Pavel Ploc. Své vyjádření následně doplnil o vzkaz pro senátory. „Je to nefér vůči sportovcům, kteří se připravují na Olympiádu několik let.“

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se prostřednictvím svého tiskového mluvčího Petra Hercíka odmítla k senátorské iniciativě vyjádřit s poukazem, že celá akce je naplánována až za dlouhou dobu.

Sdílnější byl držitel zlaté medaile z Nagana hokejista Jiří Šlégr. Ten senátorům vzkázal, aby nechali sport sportem „ Neměli bychom do něj plést politiku, jinak to odnesou zase jen ti sportovci. Pochopil bych to, kdyby se v té zemi dělo něco, co ohrozí zdraví sportovců, což není tento případ,“ uvedl pro Vysokahra.cz Šlégr.

Bojkot Moskvy a LA

Zatím se nicméně zdá, že žádná z přihlášených zemí neodmítne vyslat své sportovce, jako to udělala USA v roce 1980, když bojkotovala letní olympiádu v Moskvě na protest proti sovětské invazi do Afghánistánu. Státy východního bloku následně na příkaz Moskvy na oplátku bojkotoval letní hry v roce 1984 v Los Angeles. MOV opakovaně prohlašuje, že olympijské hry jsou o sportu, ne o politice, a že se budou konat. Koneckonců MOV v dubnu rozhodl o zákazu politických gest sportovců na letní Olympiádě v Tokiu.

.