Piráti vytáhli do boje proti hoaxům. Šíření lživé kampaně má zarazit nový software

Piráti vytáhli do boje proti hoaxům. Šíření lživé kampaně má zarazit nový software

Dost hoaxům, lžím a dezinformacím! Piráti vyráží do boje proti lživé kampani, která by jim mohla uškodit u voleb, a která se proti nim neustále vynořuje z hlubin internetu. Pomoci jim k tomu má nový software, na kterém pracují společně s analytickou firmou Semantic vision.

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží a pokud se do té doby nic nezmění, své favority už má. Na první příčce se podle volebního průzkumu umístila koalice Piráti a STAN, kteří, pokud se do voleb situace nezmění, přeskočili Babišovo ANO. Úspěch se však neodpouští a na internetu se začaly šířit nepravdy a hoaxy, které mají potencionální voliče Pirátů a STAN odradit. Dezinformace vypouští i konkurenční politické strany.

Hoaxy se šíří nejenom po internetu, ale také v řetězových emailech. V posledních týdnech začalo po sítích dokonce kolovat i video. Ve videu vystupuje Čech, který tvrdí, že je v Thajsku a účastní se tam trestního stíhání předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který byl zastižen, jak v ulicích Prahy prodává drogy.

Video je samozřejmě nepravdivé. I kdyby Ivan Bartoš opravdu v Praze drogy prodával, je velmi nepravděpodobné, že by mezinárodní policejní orgány výsledky svého šetření sdělovaly ústy anonymního člověka. I přes to všechno se najde mnoho lidí, kteří této dezinformaci věří.

Nový antihoaxový softwere

Není to poprvé, co se Piráti stali chodícím terčem dezinfátorů. Jak se volby blíží, dochází k eskalaci útoků na Piráty a hoaxy se množí jako houby po dešti. Strana vyrazila do boje. Spojila své síly s analytickou firmou Semantic vision, která je českou špičkou v boji proti dezinformacím. Pomocí speciálních algoritmů umí mapovat obsah internetu, a díky tomu předpovídat obsah budoucích lživých kampaní. Podobné služby koncem loňského roku nabídla třeba i Ministerstvu zdravotnictví při analýze dezinformací týkajících se pandemie covidu-19.

Softwerem to nekončí. Piráti dokonce chystají i antihoaxové pasivní call centrum. Má sloužit jako rychlý zdroj informací, na které se lidé mohou kdykoliv obrátit s dotazem. Představitelé strany chtějí napřímo odpovídat i během kontaktní kampaně.

Kdo nejvíce šíří dezinformace a konspirační teorie?

Bezpečností centrum Evropské hodnoty v současnosti sleduje okolo 40 dezinformačních webů a některé stránky na sociálních sítích. Největší dezinformační boom nastal během vyvrcholení uprchlické krize a i nyní, během probíhající pandemie covidu.

Podle průzkumu je jasným dezifnormačním šampionem Okamurova Strana SPD. Její Europoslanec Ivan David doslova kraluje české dezinformační scéně. Je majitelem domény Nová republika. Na tomto webu šíří hoaxy a dezinformace opravdu aktivně. Ve více než sto článcích o koronaviru byl Ivan David uveden jako autor.