Je to hrozba, varují Piráti. Novela SPD může poslat lidi na ulici

Piráti vrací úder a varují před SPD. Pokud projde jejich nová novela zákona o dávkách, může mnoho lidí skončit na ulici

Zranitelnost není nepřizpůsobivost! Apelují Piráti ve svém videu, které je nasměrované proti Okamurově SPD. Dle nich SPD občanům spíš ublíží, než aby jim pomohla. Může za to politický program, který by byl pro některé občany doslova zkázou.

SPD už dlouho prohlašuje, že chce podpořit poctivé a pracující lidi. Jako hlavní cíl si strana vytyčila, že sebere dávky nepřizpůsobivým, kteří systém pouze zneužívají a přerozdělí je mezi poctivé občany. Jenže jak strana zjistí, kdo dávky opravdu zneužívá? Bude chodit od bytu k domu a vyptávat se, jak kdo žije?

Na tuto otázku se snažili přijít Piráti. Na svůj facebookový profil tak pověsili krátké video, které možná ukazuje odvrácenou stranu politiky SPD.

Ve videu je vidět fotografie nuzně vypadajících důchodců. „Podle SPD jsou nepřizpůsobiví a patří na ulici. Jenže co když měli jen smůlu na bydlení?“ ptají se Piráti.

Stejné je to u fotografie, která zachycuje muže s nohou v sádře. K tomu se Piráti vyjádřili následovně: „Co kdyby nestihl otevřít úředníkům? Podle SPD důvod pro odepření podpory,“

V popisu příspěvku, Piráti, kritikou SPD rozhodně nešetří.

Asociální nápad ohrožuje desítky tisíc lidí. Zvláště seniory, handicapované či samoživitele s dětmi. Poslanci SPD předložili krutý návrh novely zákona o pomoci v hmotné nouzi. Ve Sněmovně jde dnes do 3. čtení. Píší v úvodu.

Piráti tvrdí, že v novém zákoně můžeme najít, jak tvrdě trestat zranitelné, chudé, nebo zdravotně postižené. SPD tyto kroky chce docílit úspor v rozpočtu, což je dle Pirátů naprosto nereálné.

„Výdaje státu na dávky v hmotné nouzi (asi 4,8 miliardy) a příspěvky na bydlení (necelých 7 miliard) jsou totiž zanedbatelné ve srovnání s náklady, které veřejným rozpočtům vzniknou v souvislosti s dalšími exekučními řízeními, které už nyní představují až 50 miliard. Teprve praxe může ukázat, kolik stojí něčí neznalost,“ pokračují v prohlášení.

SPD chce sebrat dávky, pokud občané žijí v nevhodném bytě, neumožní vstup úředníkům ke kontrole bytu (např. kvůli obavám plynoucím z duševního onemocnění),  má dítě, které zanedbává povinnou docházku, nebo se nedozví o zápisech do předškolního zařízení, nebo  poruší povinnosti vyplývající z nově zaváděné pracovní neschopnosti pro chudé.

To by mělo za následek, že dávky neseberou pouze nepřizpůsobivým, ale také spoustě seniorům, dlouhodobě nemocným, či invalidům bez nároku na důchod. Místo pomoci v hmotné nouzi SPD nabízí recept, jak lidi v nezáviděníhodné situaci uvrhnout do ještě větší krize.

Podle návrhu se navíc proti rozhodnutí o vrácení přeplatku dávky nebude možné odvolat.