Pejsek a kočička dělají dort. Aneb příběh vládního „právního kutilství“ okolo výdejových okének!

Protiepidemická vládní opatření se mění takovou rychlostí, že se nelze divit, že se v nich občané přestávají orientovat, a leckdy i nejen občané, ale i samotní zákonodárci. Teď ale přichází na scénu další a tentokrát celkem kuriózní případ týkající se prodeje nápojů přes výdejní okénko. Právníci nevěřícně kroutí hlavou nad postupem „právního kutilství“ české vlády. 

Jak celá takhle veselá story vlastně začala. Vláda v týdnu jednala o změnách týkající se zpřísnění protiepidemických opatření a dotkla se i prodeje nápojů přes restaurační okénka. Vládní text se evidentně několikrát měnil, že byl nakonec schválen ve znění: „zakazuje se prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci“. Ano, tedy všech nápojů, tedy i čaje nebo limonády.

Že došlo k chybě, si začali ministři uvědomovat až v momentě, kdy začali ministra zdravotnictví novináři bombardovat otázkami na absolutní zákaz distribuce všech nápojů. Ministr po upozornění sliboval nápravu.

Jenže.. Nařízení vyšlo ve Sbírce zákonů v původním znění, tedy v absolutním zákazu prodeje rozlévaných nápojů. A bylo zaděláno na problém. Pokud právní předpis vyjde ve Sbírce zákonů, platí výhradně už v této podobě. A „náprava“ ze strany ministerstva byla dokonána tím, že se objevil  i správný text vládního usnesení, a to ve formě „Sdělení ministerstva vnitra o opravě tiskové chyby“.

Právníci nechápou

Právníci ale nad tímto postupem nevěřícně kroutí hlavou. Podle nich se nejednalo o chybu tiskovou, ale obsahový omyl orgánu, který nařízení vydal. Takže jediným „čistým“ způsobem odstranění renoncu je nové usnesení vlády, které už bude ve správném znění.

„Text zcela jednoznačně říká, že se má zakázat pití nápojů v restauracích. Jestli vláda spolu s ministerstvem o něčem tvrdí, že to nechtěla, tak to není poprvé. Zkrátka to platí, Sbírka zákonů je závazná,“ uvedl pro Novinky.cz advokát Ondřej Dostál. Právní kutilství vlády zdá se nezná mezí.

Blatný také uvedl, že cílem opatření nebylo, aby si lidé nemohli odnášet objednané pivo natočené do PET lahví s sebou domů. Cílem jen bylo zamezit konzumaci alkoholu na veřejnosti. Usnesení tak mělo být obnoveno i v tomto duchu, aby si občané mohli natočené pivo ve džbánku odnést domů.