Imunolog Hořejší: Politici nechtějí lidi před Vánoci naštvat. Inspirujme se Německem!

Hostem rozhovoru na serveru Britskelisty.cz byl molekulární imunolog Václav Hořejší. Ve videu se zastal vlády před slovními ataky napadající kabinet za to, že neví, co chce a že v zemi vládne chaos. Podle něj systém PES má jasná kritéria a dobře definuje, za jakých podmínek se může rozvolnit. Domnívá se ale, že ministři se snaží opatření zmírňovat, aby lidi nenaštvali a uchlácholili je možností předvánočních nákupů. Promluvil také o imunitním systému těch, kteří se s nákazou již setkali. Zmínil také Německo, kterým by se čeští politici měli inspirovat. 

Imunolog se vyjádřil mimo jiné i k aktuální situaci týkající se nouzového stavu, který byl prodloužen do 23.12. Vláda ale původně navrhovala prodloužení do 12.1. Aktivitu poslanců podle svých slov imunolog nechápe. „Ti poslanci zase dělají takové nějaké naschvály vládě, že jí schválili nouzový stav jen těsně před Vánocemi. Já nevím, jaký to má význam. Já s tímhle nesouhlasím. Oni to dělají opakovaně a je to taková vada demokracie, bych až řekl,“ vyjádřil se rázně.

Horejší pak kroutí hlavou nad  debatami týkající se přesunu Česka ze třetího do čtvrtého stupně systému PES. Nesouhlasí s tím, že by to byl nějaký chaos, jak někteří oponenti vykřikují. Podle něj jsou stupně a parametry systému PES jasně dané. Systém by se tak měl podle toho dodržovat. „Před několika dny jsme přešli do toho středního 3. stupně a ukazuje se, že to bylo asi trochu předčasné, parametry se trošku zhoršují a měli bychom zase zpátky přejít do 4. stupně, což někteří lidé hodnotí, že to je nějaký chaos nebo že vláda neví, co chce, ale to není pravda,“ myslí si s tím, že se postupuje podle toho, co říká PES. Jedná se podle něj o přirozený běh věcí.

Podle svých slov se domnívá, že politici pak mají tendence opatření zmírňovat, aby nenaštvali lidi. Nechali je tak si před Vánocemi nakoupit a „přičichnout“ normálnímu životu. „No ale on je to takový tanec mezi vejci. Zkrátka vláda to má nyní těžké, snaží se o to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, a ono to nejde,“ uvádí a dodává, že v Izraeli se přijala přísná opatření, která dokázala tamější situaci zlepšit. „Tady se pořád hledají nějaké kompromisy. Nejhorší na tom je, že tato situace opravdu vyčerpává naše zdravotníky a ti to skutečně odskáčou,“ argumentuje. Za problematické pak považuje vánoční družení.

Zmiňuje také otázku vakcín, kterých má vláda objednaných necelých 7 milionů. Tudíž by vystačily asi pro 3 miliony obyvatel, s ohledem na nutné dvě dávky. „Samozřejmě počítá se s tím, že první to dostanou ti nejohroženější, to znamená zdravotníci, lidé vysokého věku a lidé, kteří trpí dalšími chronickými onemocněními. Kdyby to tak bylo, tak mě by mrzelo, že já bych se do té první vlny nedostal, protože jsem na to příliš mladý a příliš zdravý.“ Podle vlády by některé vakcíny měly dorazit ještě do konce roku.

Zcela odlišný názor má pak odborník na imunitu člověka po prodělané nákaze. Podle něj protilátky vydrží v těle dva i více let. „Je pravděpodobné, že imunita vyvolaná optimálním očkováním, bude lepší než imunita vyvolaná vlastním onemocněním,“ informoval vědec.

Závěrem pak představitelům státu doporučil, ať se inspirují v nastavených opatřeních Německem.