Schillerová nepřesvědčila. Komunisté si stojí za svým, k armádě jsou nekompromisní!

Ani jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) nepřineslo do sporu o obranný rozpočet zásadní zvrat. Nepřesvědčilo komunisty k tomu, aby ze svého požadavku odebrat armádě 10 miliard korun ve prospěch rozpočtové rezervy ustoupili. KSČM je neoblomná a nekompromisní. Ústy svého předsedy Vojtěcha Filipa strana rozpočet v konečném hlasování nepodpoří, nebude-li splněna její podmínka. Vláda však s navrhovaným škrtem v kapitole ministerstva obrany nesouhlasí.

Filip po jednání uvedl, že Schillerová byla přesvědčivá, ale nestačilo to. „Mohl se dostavit spíše ministr obrany. Paní ministryně byla velmi přesvědčivá, ale to členům nestačilo,“ uvedl podle serveru iDnes.cz Vojtěch s tím, že je připraven i na případné jednání s ministrem obrany. „Ministr obrany náš názor nezmění, ale mohl by ho změnit on. Nebudeme trvat na tom, aby rezignoval,“ zavtipkoval. Vojtěch dále připustil, že jednání s ministryní bylo konstruktivní.

Poslanci KSČM už několikrát avizovali, že chtějí převést deset miliard korun do vládní rozpočtové rezervy. „Abychom je mohli použít spíše na to, že armáda pomůže zdravotníkům, sociálnímu systému v řešení pandemie covid, než aby udělala nákupy,“ uvedl podle serveru Filip s tím, že oni mají jasno. Sněmovna buď jejich návrh podpoří, nebo oni pro rozpočet v konečném hlasování ruku nezvednou.

Šéf komunistů také uvedl, že strana počítá s tím, že stát bude začátkem příštího roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Schillerová před tím kvůli epidemii nového koronaviru přitom důrazně varovala.

„Zaplatíte všechny mandatorní výdaje a potom se hospodaří s desetinou předchozího rozpočtu. A ministr financí rozhoduje, co se může proplatit. Omezí se tak investice a rozpočtové provizorium prohlubuje hospodářskou krizi a ten problém by dopadl i na samosprávy. Byl by to dopad celospolečenský,“ upozornila po dnešním jednání s vedením KSČM.

Poslanci mají rozpočet na programu ve středu a hlasy komunistů jsou pro menšinový kabinet, který tolerují právě poslanci KSČM, klíčové.