Obrana škrtí rozpočet!? Exnáměstek Říha shrábl roční odstupné a po měsíci se na ministerstvo vrátil!

Minulý týden redakce Vysokahra.cz upozorňovala na personální rošády, které se dějí na ministerstvu obrany. Dříve degradovaný Filip Říha, tehdejší náměstek pro vyzbrojování, který byl odejit z ministerstva kvůli zapletení do kauzy radiolokátorů VERA NG, se nyní pravděpodobně vrací na výslunní. Měl by totiž šéfovat nově vznikající resortní sekci. Zarážející na tom všem je, že Říha dostal roční odstupné platy, ale na ministerstvu působil po měsíci a půl dál jako právní poradce.

Jak to celé bylo. Bývalý náměstek vyzbrojování v polovině února letošního roku rezignoval kvůli údajné chybě v připravených podkladech k zakázce na nákup radarů Vera NG a komunikačním problémům. Po odchodu z resortu ale má nárok na dvanáct měsíčních platů – tak totiž zákon o státní službě definuje jeho konkurenční doložku, tedy že nebude pracovat u konkurence.

Nicméně Říha i přes to, že dostal roční odstupné, se s resortem nerozloučil. Nejdříve pomáhal panu Koudelkovi, který byl po náměstkově odchodu pověřený řízením sekce vyzbrojování, a to v rámci jejich dobrých vztahů. Pomáhal s některými případy, které se už za něj řešily. „Žádný smluvní vztah ve vyzbrojovací sekci nebo ministerstvu obrany Filip Říha nemá,” uvedl tehdy mluvčí ministerstva.

Říha po měsíci a půl je zpět v kabinetu ministra

Měsíc a půl po jeho oficiálním odchodu ale bylo všechno jinak. Už se nejednalo o přátelskou výpomoc, ale Říha se stal opět oficiálně  a smluvně součástí kabinetu ministra. „Pan Filip Říha pracuje na ministerstvu obrany od dubna letošního roku. Pracuje v kabinetu ministra. Je vzděláním právník a jeho úkolem je hlavně posuzování materiálů, které z ministerstva odcházejí,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu a ředitel tiskového odboru komunikace Jan Pejšek.

Ministr Lubomír Metnar pro něj našel místo jako „senior právní poradce“. „Předchozí právnička, která na kabinetu působila, odešla ke konci března na vlastní žádost. Pan Říha je kvalitní právník s praxí, kterých je v dnešní době nedostatek,“ dovysvětlil podle deníku Euro.cz Marek Vala, pověřená osoba komunikací s médii, jak Říha ke své současné pozici přišel.

Ministr stojí za Říhou

Podle samotného ministra na tom není nic zarážejícího. „Pan Říha je kvalitní právník s praxí, kterých je v dnešní době nedostatek. Suma sumárum – žádné finanční výdaje navíc s jeho nástupem nevznikly. Konkurenční doložka by byla platná a my bychom ji platili, ať by pracoval kdekoliv jinde. A na kabinet bychom museli shánět a platit právníka tak jako tak,“ poznamenal k opětovnému návratu na ministerstvo v květnu ministr Metnar.

Odborníci na pracovní právo uvedli, že problematické by především bylo, kdyby se Říha krátce po odchodu vrátil na svoji původní pozici, pak by vyplacení odchodného postrádalo smysl. Nicméně, i přes to, že to zákon výslovně nenařizuje, bylo by podle právníků vhodné se se zaměstnavatelem dohodnout na zrušení odstupného.