Babiš ve střetu zájmů! Potvrdil audit Evropské komise!

Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Potvrzují to závěry auditu Evropské komise. Podle několika europoslanců to dnes členům výboru Evropského parlamentu sdělili zástupci Komise. Česko to může stát kolem 450 milionů korun.

Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. „Ta nejdůležitější pro české občany je, že Evropská komise trvá na svém závěru, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Finální audit bude v brzké době uzavřen a publikován bude v lednu 2021,“ uvedl pro Seznam Zprávy europoslanec Tomáš Zdechovský.

Babiš jakýkoliv konflikt střet zájmů dlouhodobě popírá. Podle svých slov otázku střetu zájmů vyřešil převedením Agrofertu do svěřeneckého fondu, čímž se ministerstvo pro místní rozvoj snaží komisi dlouhodobě přesvědčit.

„Ta zpráva je konečná a definitivně říká, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů,“ řekl ale ČTK lidovecký člen výboru Tomáš Zdechovský. Informaci ČTK potvrdil i další poslanec přítomný dnešnímu neveřejnému jednání výboru.

Česko možná bude vracet 450 milionů korun

Zdechovský také uvedl, že Komise neproplatí firmám kolem Agrofertu žádné dotace od léta 2018. Tedy od roku kdy začala platit zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů. „Na základě závěrů předběžné auditní zprávy, o níž již rok české úřady s komisí vedou písemnou diskusi, by mohlo Česko vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun“, uvádí server České noviny.

Babiš letos v květnu byl vyzván, prostřednictvím nezávazných doporučení, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdigem Agrofert inkasovat peníze unijního rozpočtu, v případě, že se jeho střet zájmů skutečně prokáže.

Babiš Agrofert stále ovládá, i když tvrdí, že ne

Auditoři dále poukazují na fakt, že Babiš Agrofert nadále ovládá, i když Babiš tvrdí opak. Opakuje totiž, že splňuje pravidla stanovená novelou českého zákona z roku 2017, na jejímž základě převedl majetek do svěřenských fondů.

Zdechovský pro Seznam Zprávy také nastínil, jaký bude další scénář. „Komise předá České republice přeložený výsledek auditu a Česká republika bude muset audit naplnit, jinak mohou být zastaveny evropské peníze, které plynou do České republiky. Nepředpokládám ale, že Česká republika bude výsledek auditu zpochybňovat,“ uvedl europoslanec a dodal, že existuje právo se odvolat k evropskému soudu. „Kdybych já byl premiérem, tak bych to nedělal, protože se tím stejně nic nedosáhne. Myslím, že by závěr auditu soud jen potvrdil. Důkazy, že Andrej Babiš je ovládající osoba Agrofertu, a je tedy konečným příjemcem dotací, jsou jasné už rok a jsou nezpochybnitelné“, řekl jasně europoslanec a dodal, že Česko bude muset reagovat, co nejrychleji.