„Náhubky“ jsou zpět. Jak se mění pravidla od 1. září

ilustrační foto, zdroj Pixabay

Lidé je budou muset nově nosit v městské hromadné dopravě či taxislužbě. Nově budou povinné také na úřadech a volebních místnostech. Zůstává také jejich povinné nošení na vnitřních akcích nad sto osob. Bez nich naopak mohou lidé ke kadeřnici, obchodního centra nebo do baru.

Roušky budou od 1. září nově povinné plošně ve veřejné dopravě. To znamená městské, meziměstské spoje i taxislužby. Lidé budou mít povinnost je nosit i na úřadech a volebních místnostech. V Praze pak mají povinnost mít zakryté nos a ústa ve vnitřních prostorách nádraží či letiště. Plošně povinnost platí pro všechna zdravotnická zařízení a v zařízeních sociálních služeb.

Ochrana nosu a úst zůstane povinná i na vnitřních akcích s více než stovkou účastníků. To se týká například divadel, kin či koncertních sálů. Dotkne se to ale i pohřbů a svateb ve vnitřních prostorách.

Po revizi ze strany úřadů naopak roušky nakonec povinné nebudou v obchodech a obchodních centrech. Lidé je nemusí mít ani ve stravovacích zařízeních – tedy v restauracích, barech nebo klubech. Roušky také nebudou muset mít lidi ve službách pro zákazníky – jako je kadeřník či holič například. Nemusí je mít ani lidé v posilovnách.

Studenti je nemusí nosit zatím ani ve školách. Tam by se měly nosit, pokud bude nějaký region označen na koronavirovém semaforu oranžovou barvou.