Unucka k projevu Vystrčila na Tchaj-wanu: Havel a Kubera si spokojeně pokuřují

ilustrační foto zdroj www.unucka.cz

Kandidát ODS a TOP 09 na hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka je z projevu předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wanu výslovně potěšen. Byl„prostě boží“, přiblížil. Podle něj někdejší předseda horní komory Parlamentu Jaroslav Kubera a Václav Havel by byli z postupu Vystrčila určitě nadšeni.  „Něčím božským si ťukli“, myslí si.

Podle Unucky byl projev Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu „prostě boží“. Kandidát ODS a TOP 09 v Moravskoslezském kraji Jakub Unucka na svém Facebooku zavzpomínal v tomto kontextu také na Václava Havla a Jardu Kuberu, kteří jistě mají s postupu Vystrčila radost.

„Václav Havel a Jarda Kubera tam někde nahoře spokojeně pokuřují a myslím, že si i něčím božským ťukli… Projev Miloše Vystrčila po příletu na Tchaj-wan je boží. Musím…..“ napsal Unucka.

Vystrčil v projevu ocenil svého předchůdce ve funkci Jaroslava Kuberu, který cestu na Tchaj-wan začal plánovat. Následně byl podle Vystrčila vystaven silnému tlaku, aby cestu nepodnikl, a to ze strany čínské ambasády v Praze, ale i ze strany zbývajících českých nejvyšších ústavních činitelů. „Nikdy se již bohužel nedozvíme, do jaké míry tento tlak a existující napětí a stres ovlivnily jeho náhlý a rychlý odchod z tohoto světa,“ upozornil v projevu Vystrčil s tím, že smrt politika je hluboce zasáhla.

Vystrčil se také snažil vysvětlit svoje odhodlání motivované vzpomínkou na éru komunismu, ve které se choval spíše pasivně. Jeho odhodlání v rámci boje za svobodu se změnilo při pádu komunismu, kdy vstoupil do politiky.

“Hned na začátku svého vstupu do politiky jsem sám sobě přísahal, že již nikdy nebudu pasivní a rezignovaný, že nikdy nepřipustím, abychom třeba někdy bez boje o svobodu přišli a že, a to je pro dnešní den důležité, nikdy neposlechnu a nepřijmu za své žádné doporučení, i kdyby bylo od těch nejvyšších a nejmocnějších (třeba i od samotného prezidenta), nepřijmu doporučení, které by oslabovalo naši nezávislost, suverenitu a svébytnost a poškozovalo svobodu a demokracii kdekoliv na světě. Opakuji, kdekoliv na světě!”, uvedl Vystrčil a dodal, že lepší než přísaha je čin, proto přijel na Tchaj-wan.

V projevu  také dále prohlásil, že země jako Česko a Tchaj-wan se musí podporovat. Zvlášť, když obě země vědí, co je to žít s „velkým bratrem za zády“. V jednom případě jde o Sovětský svaz, respektive o jeho dnešní nástupnický stát Ruskou federaci, a ve druhém případě o komunistickou Čínu.