Místo Černochové pozvali na den Vítezství agenta Vodičku. „To je pošlapání památky hrdinů,“ zlobí se

ZDROJ FOTO: Ministerstvo obrany

Oslavy konce druhé světové války 8. května připadly letos na sobotu. 76. výročí se neobešlo bez oficiálních návštěv pomníku na Vítkově. Zúčastnit ceremoniálu se mohli jen pozvaní hosté. Jana Černochová (ODS) letos pozvání nedostala, jak na tuto situaci reagovala? 

Společně s prezidentem Milošem Zemanem se tak pokládání věnců a vzdání díků zúčastnili Miloš Vystrčil (ODS), Radek Vondráček (ANO), Alena Schillerová (ANO), Lubomír Metnar (ANO) a další. „Velmi zvláštní doba, kdy se pietního aktu k uctění památky padlých hrdinů v druhé světové válce nemohou účastnit demokraticky zvolení poslanci a senátoři, ale pohraničář, agent VB a dvojnásobný člen KSČ Vodička má dveře otevřené. Pietu na Vítkově vnímám jako nejvyšší akt úcty těm, kteří položili své životy za naši svobodnou přítomnost. Plně respektuji, že měla být letos omezena jen na účast nejvyšších ústavních činitelů. Chápu to, situace více neumožňuje. Pro agenta Vodičku je ale zřejmě vždy a všude místa dost. Jeho účast je za současných podmínek pošlapáním památky padlých hrdinů.“ uvedla na svém Facebooku společně s fotografií ukazující na Jaroslava Vodičku.

Vodička je evidován ve spisu AVB jako spolupracovník s VB pod krycím jménem „JOSEF“. Tuto skutečnost veřejně přiznal až poté, co důkazy vyplavaly na povrch. Hájil se tím, že byl ke spolupráci donucen. „Když za vámi někdo dva roky chodí a pak vám řekne pouhé dvě tři věty a máte dvě děti, tak to uděláte. Já svoje svědomí v tomhle mám čisté,” uvedl na svou obhajobu.  

Zaorálek je nácek!

Není to přitom poprvé, co Černochová veřejně vyjádřila své emoce k veřejně známé osobě. Rok zpátky na zasedání poslanecké sněmovny prohlásila o ministru kultury Lubomírovi Zaorálkovi, že se chová „jak ten největší nácek.“ Reagovala tak na jeho vyjádření k Izraeli. Za tato slova se musela omluvit jak ústně, tak písemně, ale i tak svůj názor nezměnila „Takže já vyjdu vstříc panu Birkemu a já se panu ministrovi za slova o náckovi omluvím jako poslankyně, ale jako občanka si svůj názor, s dovolením, ponechám,“ vysvětlila Černochová.

Černochová se tedy nemohla zúčastnit uctění památky na Vítkově, ale společně s Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), Tomášem Philippem a Michalem Zunou u památníku na Vítězném náměstí. „Dnes si připomínáme Den vítězství, ale musíme mít stále na paměti, že svoboda, kterou pro nás vybojovali, nebyla a není zadarmo. Děkujeme a nikdy nezapomeneme,“ děkovala na svém Facebooku.