Osm miliard ve hře, rozhodovala rychlost kliknutí. Nemocnice ministra Arenbergra vyhrála na celé čáře

Praha – Na první pohled nestandardní byl zvolen postup při rozdělování dotací pro nemocnice. Místo kvality a opodstatnění projektů financovaných z Evropské unie hrála hlavní roli rychlost podání projektů. I proto se na některá zdravotnická zařízení vůbec nedostalo. Už se ozývají hlasy o zjednání nápravy a narovnání poměrů. Opoziční Anticovid tým koalice Spolu bude požadovat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny.

Příležitost sáhnout si na peníze po vyčerpávajícím boji s covidem byla pro řadu nemocnic dobrou příležitostí. Zatím se zdá, že příležitostí jen pro vyvolené. V projektech rozděluje peníze Evropská unie v rámci programu React. Jsou primárně určeny pro sektor zdravotnictví. Jenže nastavení systému založeném především na rychlosti budí rozpaky. Pokud Ministerstvo pro místní rozvoj nezmění své stanovisko, na některé nemocnice se vůbec nedostane.

Ministerstvo spustilo rozdělování peněz na základě rychlosti podání žádosti, o přidělení tak rozhodovaly schopnosti rychle orientovat a v pravý okamžik kliknout myší. Ve hře je balík osmi miliard korun českých, tudíž žádný pakatel. Mezi nejlepšími klikači se umístila i Vinohradská nemocnice, kde je ředitelem ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Nesouhlas části opozice

Nesouhlas s postupem při schvalování projektů dala najevo opozice. „Poté, co nemocnice projekty připravily s tím, že se účastní rovné soutěže postavené na hodnocení kvality projektů a jejich prospěšnosti pro české zdravotnictví, se ukázalo, že Ministerstvo zdravotnictví nemá vůbec promyšlená a připravená pravidla pro výběr projektů,“ napsala na svůj oficiální twitterový účet Markéta Pekarová z TOP09.

Možnost korekce

Na oficiálních stránkách Ministerstva pro místní rozvoj žádné oficiální stanovisko umístěno nebylo. Je tedy otázkou, zda se bude ještě dodatečně měnit nastavení úspěšnosti systému či nikoliv. „Nezvítězily projekty, ale kvalita herní myši, rychlost kliknutí a případně speciálně najatá firma, která dokázala zajistit rychlé zadání. O tom, který projekt uspěje, nebo neuspěje, rozhodovaly vteřiny. Kvalita projektu a jeho zpracování nebyly podstatné,“ zaujal stanovisko Anticovid tým koalice Spolu.

Precedens z dopravy

To není první křiklavý případ, kdy o projektech nerozhodovala jen kvalita, ale i rychlost podání. Podobný scénář se odehrál kupříkladu pří rozhodování o penězích z programu IROP, kdy se do soutěže přihlásilo tolik projektů, že nebylo možno je všechny finančně uspokojit. I proto bylo určeno, že pomocným kritériem pro stanovení úspěchu byla rychlost podání.