„Megaprůšvih“ s Liberty Ostrava stále bublá. Stanjura: Musíme vytvořit tlak na mateřskou firmu

Neutěšenou hospodářskou kondici společnosti Liberty Steel Ostrava zavnímali politici v nejvyšších patrech. Pomoc ze strany České republiky je zatím sice minimální, ale hledat řešení se pokusil minulý týden premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu Karel Havlíček spolu s vedením firmy. Výsledkem byl slib české Liberty v tom, aby veškeré povolenky zůstaly v České republice. Než se ale oboustranné sliby stvrdí písemně, Liberty zůstává ve stávkové pohotovosti. Obavy i možné subvence nastínili redakcí oslovení poslanci za Moravskoslezský kraj.   

Gigant Liberty Steel je třetím největším producentem oceli v Británii. Firma působí rovněž v České republice, kde vlastní hutní podnik Liberty Ostrava. V těchto dnech britská vláda připravuje plány na záchranu oceláren Liberty Steel v případě kolapsu jejich mateřské společnosti GFG Alliance. Že je situace vážná nastiňuje i březnová schůzka ministra Havlíčka s britským ministrem pro podnikání, energetiku a průmyslu Kwasim Kwartengem.

Téma pochopitelně vnímají nejvíce poslanci Moravskoslezského kraje bez rozdílu stranické příslušnosti. Poslanec KSČ Leo Luzar na situaci upozorňoval už v polovině dubna na jednání Sněmovny, a žádal dokonce o zařazení tohoto bodu na pořad schůze, což ale neprošlo. Luzar se obává, aby se případný krach společnosti nepřelil i do jiných oborů, které jsou spojeny s Liberty House. Na rozdíl od pravicových poslanců spoléhá komunistický poslanec na vyšší zapojení státu. „Je zde možnost zásahu státu, jelikož Liberty House, něco slíbila Evropské komisi, když přebrala provozovny Metal Steel. Uvidíme, jestli je stát schopný dodržet tyto dohody, které byly učiněny. Česká republika by se měla ptát Evropské Unie, zda je schopna dodržet, co slibovala,“ nastínil možnost dalšího vývoje Luzar. 

Pozor na povolenky!

Předseda Poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v kontextu připomíná, že problém primárně ohrožených šest tisíc pracovníků se přeneseně týká dalších 20 a až 30 tisíci obyvatel. Stanjura zdůrazňuje, že ve špatné hospodářské situaci není česká filiálka, ale její zahraniční matka. „Pokud zabráníme tomu, aby se odváděly zdroje a zisky mimo území České republiky, a aby nedošlo k převodu emisních povolenek, tak má Liberty Ostrava šanci být ziskovou,“ uvedl pro VH Stanjura. Stejné obavy, tedy odliv povolenek, sdílí i pirátský poslanec Jaroslav Polanský. „V každém případě je potřeba zabránit vytunelování firmy, které podle indicií, jež máme, hrozí. Dále je třeba zajistit, aby finance, které měly z EGAPu připlout na provoz firmy v rámci covidových záruk, se tam skutečně dostaly, protože se někde ztratily,“ konstatuje další nejasnosti podniku Polanský. 

Jak pomoci?

Britská vláda má se záchranou obřích podniků zkušenosti. Před dvěma lety sanovala dalšího ocelářského giganta – firmu British Steel. Tato pomoc přišla daňové poplatníky téměř na 600 milionů liber, cca 18 miliard korun. Stanjura připomněl, že jistou formu pomoci může české pobočce nabídnout kraj, resp. Fond spravedlivé transformace, už nyní. “ Pokud se podaří přivedení elektrické energie do Liberty, mohla by vzniknout hybridní pec, což by pomohlo nejen životnímu prostředí v našem kraji, ale i udržení pracovních míst,“ nastínil možnou subvenci Stanjura.   

Chce to tlak

Všichni oslovení poslanci budou na příštích jednáních  informaci premiéra k tomu, co zjistil po jednáním s vedením společnosti a jak chce vláda strategicky pokračovat dál. „Pokud by se začaly rozprodávat akcie Ostravské huti, firma by se tak dostala do insolvence. Bude se muset zvážit, zda má stát finančně vstoupit, nějakým způsobem ji konsolidovat, prodat dál, nebo nikoliv,“ obává se Polanský. Stanjura očekává, že v rámci jednání Sněmovny bude předloženo usnesení směrem k vládě. “ To znamená, že by vláda vyvinula v rámci svých kompetencí tlak na vlastníka, aby emisní povolenky nebo jiná aktiva nebyly vyvedeny,“ uvedl pro VH předseda poslaneckého klubu ODS. Podle něj je nicméně i důležité o problémech Liberty mluvit veřejně. “ To leckdy přiměje zahraniční vlastníky k tomu, aby ty zdroje ponechaly v místě, kde vznikají, čímž je pro nás Ostrava,“ uzavřel.