Lékařům a sestrám v první linii už bouchly saze: Šmuclere, Pirku mlčte a ty vládo konej!

Covid rozděluje společnost. „Zlehčovatelé“ versus ty, co onemocnění berou vážné. Obě skupiny brojí proti sobě. Lékaři a sestry z první linie, kteří se starají o covid pacienty už ale bouchli do stolu. Veřejnost prosí o pomoc, vládu o systematický přístup a lékařům mimo infekční odbornost doporučují  „raději mlčet“.

Lékařům a sestrám z infekčních oddělení už dochází trpělivost se zlehčováním pandemie covid-19 a s chaotickým postupem vlády. Sepsali otevřený dopis, kterým reagují například na nedávné prohlášení kardiochirurga Jana Pirka a stomatologa Romana Šmuclera.

Psali jsme zde Přepište dějiny! Kalousek na straně Prymuly a Zemana. Opřel se do lékařů, kteří iniciovali petici

“My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili,” začínají svůj dopis, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Podle serveru Neovlivni.cz autenticitu dopisu potvrdil jeden z jeho autorů Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení v českobudějovické nemocnici. “Dospěli jsme k závěru, že je třeba, abychom se ozvali. V tuto chvíli se k výzvě připojily desítky lékařů a sester,” uvedl.

Lékaři z první linie jmenovitě Pirka ani Šmuclera lékaři neuvádějí, ale je zřejmé, na koho naráží, když píší: “Odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem: Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc,” zdůrazňují a dodávají, že  nálada v týlu je diametrálně odlišná od situace na frontě. Podle nich se “nepřítel” vrátil ještě s větší silou.

“Nechceme vyvolávat paniku a zděšení, ale asi to musíte slyšet. Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10-20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina”, apelují lékaři s tím, že souhlasí, že mladí se vyrovnají s COVIDEM většinou bez potíží. Nicméně připomínají, že lidí, kteří mohou skončit fatálně je v populaci opravdu hodně.

“Pokud chceme tuhle válku vyhrát, potřebujeme pomoc každého z vás”, uvádí emotivně a vyjmenovávají své požadavky. “Spolupracujte s nejlepšími českými epidemiology a ekonomy, ne s marketingovými poradci. Vysvětlujte veřejnosti konsistentním a srozumitelným způsobem, proč a která opatření zavádíte a neměňte je obden”, vyjmenovávají, co přesně chtějí od vlády.

Občany zase uklidňují, aby se nebály, ale zároveň respektovali, že COVID-19 je zákeřný protivník. “Projevujte úctu k životu a zdraví lidí kolem sebe. Časté mytí rukou, roušky a rozestupy jsou minimum, co můžete bez větších obětí udělat pro sebe i druhé”, popisují.

Autoři výzvy jsou:
MUDr. Hynek Bartoš, vedoucí lékař JIP, Infekční oddělení, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
MUDr. Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP, Infekční klinika, Fakultní nemocnice Ostrava
MUDr. Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení, Nemocnice České Budějovice, a.s.