Šéf KSČM Filip jde za volební debakl s „hlavou na špalek“. Vyléčený Pospíšil děkuje Babišovi

Předseda i místopředsedové KSČM dají na pátečním jednání Výkonného výboru KSČM své funkce k dispozici, uvedl Filip po poradě úzkého vedení strany. Reagují tak na výsledky senátních a krajských voleb, ve kterých komunisté totálně pohořeli. Podle europoslance Jiřího Pospíšila, který se zrovna zotavuje z těžkého průběhu Covid19, sebralo KSČM hlasy hnutí ANO a Babišovi za to vyjadřuje díky.

Filip však nevyloučil, že by se na listopadovém sjezdu KSČM znovu ucházel o předsednickou funkci. Podle Filipa za rozhodnutím bude stát výkonný výbor, který rozhodne, zda nabídku složení funkcí od vedení strany přijme. Toto rozhodnutí může ještě revidovat ústřední výbor KSČM, jehož jednání je plánováno na 14. listopadu.  „Myslím, že je logické, že jednotliví funkcionáři, jak já nebo místopředsedové, zváží nejen své nominace, ale i svůj podíl na výsledku voleb,“ řekl Filip

Někteří politici či komentátoři se shodují, že hlasy komunistům sebral Andrej Babiš se svým hnutím ANO. Někteří skalní odpůrci Babiše mu za to dokonce s nadsázkou děkují. „Po volebním debaklu žádné překvapení. Andreji Babišovi nelze upřít jedno: Postupně rozpustil Komunistickou stranu, což se nikomu jinému nepovedlo“, okomentoval Filipovo prohlášení europoslanec Pospíšil (TOP09). V minulosti zde bylo dokonce několik snah zakázat KSČM zákonem, nicméně analýzy ministerstva vnitra stranu mimo zákon nepostavily.

Páteční výkonný výbor by se měl zabývat reflexí voleb.  Podle předsedy je potřeba se zamyslet, kde strana chybovala v kampani. Podobný názor sdílí šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery. „Řekl bych, že Vojtěch Filip jasně a nekompromisně pohřbil KSČM do náruče ANO“, řekl v kontextu výsledků voleb. Při hodnocení politikovo úterní vyjádření pak pokračoval:  „Je to detail, co taky čekat od komunistické strany, ale když Vojtěch Filip říká, že o tom musí rozhodnout “kádrová komise strany”, tak to stejně v člověku cukne. Ať už jdou (nejen Filip) a ani nemusí za sebou zhasnout“, rýpl si komentátor.

Komunisté získali v krajských volbách pouze 13 mandátů, zatímco v předchozím volebním období jich měli 86. Do druhého kola senátních voleb nepostoupil ani jediný komunistický kandidát.