Neseš vinu za všechna obvinění a vyjádření. Skoč raději z okna. Běloruský režim tvrdě vyhrožoval Cimanouské

Cymanouská

Olympijská kauza „Cimanouská a její nucený odlet z Tokia“ ještě rozhodně není u konce. Babička mladé atletky uvedla, že si pro rodiče přišla policie a Kryscinině příteli se jen tak tak podařilo utéct z Běloruska pryč. Nyní vyplula na světlo světa audionahrávka, ze které jde mráz po zádech. Je na ní údajně zachycen šéf reprezentace Jurij Mojsevič a zástupce šéfa atletiky Artur Šumak.

Audiozáznam zatím není ověřený. Trvá dvacet minut a je na ni jasně slyšet, jak je Cimanouská pod obrovským psychickým tlakem. Moc nemluví. Sem tam něco tiše pronese a jen a jen pláče.
Lotyšský server celou nahrávku přeložil a vypustil do světa. Z toho, co na ní zaznělo, do smíchu rozhodně nikomu není a je nanejvýš jasné, že se mladá atletka do své vlasti rozhodně vrátit nemůže. Také názorně ukazuje, jak hrozný je Lukašenkův režim.

„Dorazily následující instrukce: Ještě dnes letíš domů. Nech mě domluvit a nedělej předčasné závěry. Chce se po tobě něco velkého. Pojedeš domů, nikam nic nenapíšeš, nebudeš vydávat žádné vyjádření,” říká Cimanouské muž, kterého média identifikovala jako Šumaka. Následovaly tvrdé výhružky o konci její sportovní kariéry. Cimanouská se nezmůže na slovo. Šumak ve svém nátlaku přitvrzuje.

„Čím víc budeš vyvádět… víš, jak to dopadne, když se moucha chytí v pavoučí síti. Čím víc sebou cuká, tím víc se zamotá. Takhle funguje život. Lidé dělají hlouposti. Ty jsi udělala hloupost,” pokračuje. Onou hloupostí myslí její kritiku režimu a svazu, které se sportovkyně dopustila na svých sociálních sítích. Svaz ji totiž zapsal do štafety na 4×400 metrů, aniž by ona o tom sama věděla.

„Reprezentuješ tady Běloruskou republiku. Není to tvoje vina (že ostatní běžkyně nemohly nastoupit), ale neseš vinu za všechna ta obvinění a vyjádření, která jsi učinila. Musíš si uvědomit, že obviňuješ lidi v celé zemi bez toho, abys chápala, jak to chodí. Víš vůbec, co tvoje hloupost může způsobit? Lidé mohou přijít o práci. Lidé s rodinami. Tvoje hloupost jim může zničit životy,” podsouvá běžkyni Šumak. V tuto chvíli se Cimanouská rozbrečí. Šumak ji následně podsouvá, aby raději vyskočila z okna.

Cimanouská se do Běloruska vracet už pravděpodobně nebude muset. Azyl ji nabídlo jak Polsko, tak Česká Republika