Klára Dostálová: Odpovědnost, kontroverze a trochu infantilní boj o bydlení aneb příběh české političky

Ilustrační foto
Bývalá ministryně pro místní rozvoj za ANO, Klára Dostálová. Aféra CzechTourism, hyperrychlá novela stavebního zákona, obvinění ze zneužití peněz Poslanecké sněmovny na koupi vozidla pro manžela. Zase se nám připomíná.

Klára Dostálová rozhodně není neznámou a nevýraznou političkou a českým voličům je dostatečně známá. Bohužel především v souvislosti s negativními konotacemi. V roce 2016 se ocitla na kandidátce ANO jako nestraník v krajských volbách a byla v Královéhradeckém kraji zvolena zastupitelkou. Následující rok ovšem na funkci rezignovala, protože ji Ministerstvo vnitra označilo jako neslučitelnou s povinnostmi náměstkyně ministryně pro regionální rozvoj. Dostálová s tím nesouhlasila. V roce 2017 se stala poslankyní a následně ministryní pro místní rozvoj v ČR v první vládě Andreje Babiše.

V prosinci 2018 se stala jednou z hlavních osob v kauze CzechTourism, kde byla vyšetřována v samostatném řízení Národní centrálou proti organizovanému zločinu. Případ se týkal zadávání zakázek v agentuře a jednalo se o tendry za 27,3 milionu korun. Podezření se týkala jejího působení v pozici náměstkyně na MMR v roce 2016, kdy měla rozhodovat o zakázkách pro vyvolené osoby. Byla podezřelá z dotačního podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Dostálová symptomaticky jakákoli podezření odmítla.

V roce 2020 dostala Ropáka roku za bleskovou přípravu novelizace stavebního zákona. Zákon se setkal s velmi rozsáhlou kritikou, kterou Dostálová vytrvale odmítala. Byla kritizována ze strany obcí, opozicí a dokonce i Ministerstvem vnitra. Měl zrychlit proces udílení stavebních povolení, ale ve svých důsledcích by je jen zpomalil. Došlo k přepracování, ale výsledkem byla novela, která neuspokojivý stav rozhodně neřešila.

Dostálová a auto pro manžela

V roce 2022 vyšlo najevo, že byla prošetřována Policií České republiky déle než tři roky kvůli nákupu dodávky na kempování z peněz Poslanecké sněmovny. Auto měla splácet z finančních prostředků, jež byly určeny na odměny pro její asistentky. Tak jako klasicky v této zemi byl případ uzavřen bez obvinění. Politická kariéra Dostálové pokračuje vesele dál.

Vzhledem k tomu, že se v současnosti jedná o opoziční poslankyni, připomněla se nám, jak neúnavně pracuje a přichystala podle svých slov dvanáctidílný seriál o tom, jak vyřešit problémy mladých s bydlením. Výše vložené video asi hovoří za vše. Tohle vymyslet muselo dát neskutečné množství práce. Navíc se jedná o jakousi opoziční klasiku, kdy se vše zařídí dotacemi v situaci obrovského schodku státních financí. Musí být úžasné pracovat jako opoziční poslanec. Nic nedělat a ještě se tvářit, jak intenzivně pracuji pro lidi této země. Pochopitelně se videa chytla královna sítě X Alena Schillerová a ihned ho doporučila premiéru Fialovi. Je skvělé, jak to s námi opoziční hnutí ANO myslí dobře.