Kávovar pro primátora za sto litrů! Opozice zuří. „Já kafe nepiju,“ háji se Hřib

Kdo by to byl řekl, že mediální a sociální svět na dva dny paralyzuje kauza „kávovaru pražského magistrátu“. Deník Blesk.cz upozornil, že v létě měl magistrát do kanceláře primátora pořizovat kávovar za sto tisíc korun a ihned poté se rozjela neutuchající vlna tsunami. Nestoudnost a pokrytectví, zní z řad ostrých kritiků. Podle nich je v koronavirové krizi neakceptovatelné takhle zacházet s veřejnými penězi. Pirátský politik a špička hlavního města se ale hájí. 

Opozice brojí proti tomu, že zatímco musí občané šetřit, magistrát utrácí peníze za kávovar. „Pirátské šetření v praxi. Lidem tvrdí, jak musí zdražit MHD a sami vyhazují peníze oknem,“ uvedla na Twitteru místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). Podle místostarosty Prahy 11 Ondřeje Prokopa (ANO) jde o rozhazování peněz daňových poplatníků, uvedl také na sociální síti.

Primátora pak zkritizoval i Jiří Pospíšil (TOP 09), který je předsedou zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu. „V době, kdy chybí miliardy v městském rozpočtu, mi to připadá nehorázné. Má to silnou symboliku, která ukazuje, že papaláši pijí víno a po ostatních chtějí, aby pili vodu a ještě šetřili,“ řekl Pospíšil deníku Blesk.

Kávovar nakupoval odbor služeb magistrátu na základě vlastního rozhodnutí, tvrdí Hřib

Primátor se však hájí. Na Twitteru reagoval na tweet  poslance Patrika Nachera (ANO), který titulní stránku Blesku sdílel. „Přitom kávu téměř nepiju, mám v práci vlastní čaj. A nákup kávovaru jsem nepoptával, byla to aktivita odpovědného člověka na úřadě (už to řeším)“, napsal pražský primátor.

Na stránkách pražských Pirátů pak strana i samotný politik podali vysvětlení.  Na webovkách je uvedeno, že ve skutečnosti kávovar nakupoval odbor služeb magistrátu na základě vlastního rozhodnutí, primátor jej nepoptával. „A jako výbava magistrátního odboru služeb slouží pro zajištění obsluhy nejen kanceláře primátora, ale i jednacích místností. Nákupy v těchto částkách schvalují samostatně ředitelé příslušných odborů“, zní ze stránek. To ale Blesk.cz rozporuje. Podle deníku dokument jasně uvádí: Objednáváme pro potřeby MHMP (Kancelář primátora).

Pražský primátor se pak hájil tím, že není milovníkem kávy a dává přednost čaji. „Kávu v práci prakticky nepiju, dělám si sám čaj, který jsem si dovezl z Tchaj-wanu. Kávovar jsem každopádně neobjednával ani nepožadoval. O zajištění tohoto vybavení se stará magistrátní odbor služeb“, uvedl s tím, že podle svých slov požádal ředitelku úřadu, aby nákup kávovaru prověřila. „V případě zjištěného pochybení, které by se týkalo nehospodárného využití veřejných prostředků, očekávám vyvození odpovídajících personálních důsledků,” říká Zdeněk Hřib.

Pražský primátor má za sebou i o poznání pozitivnější „aféry“.  Koncem října, jakožto vystudovaný medik šel dobrovolničit do jedné z pražských nemocnic. Podle svých slov chtěl v této těžké době nabídnout pomocnou ruku  a zužitkovat svou lékařskou kvalifikaci.