Rozpočet jde do Sněmovny: Opozice návrh cupuje a klíčová KSČM odkazuje na své pozměňováky!

Není důležitějšího legislativního aktu, než kterým je státní rozpočet, který ve středu budou projednávat poslanci. Nedávno redakce Vysokahra.cz upozorňovala na rozbroje, které vznikají okolo tohoto schvalování finančního plánu hospodaření země. KSČM, která toleruje menšinovou vládu, leží v „žaludku“ výdaje na obranu. Armádu chtějí „očesat“ o 10 miliard. Hlasy komunistické strany, jsou ale pro schválení zákona právě klíčové. Kritická je i opozice.

Ve středu bude Sněmovna poprvé jednat o státním rozpočtu na rok 2021. Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD předkládá rozpočet s návrhem schodku 320 miliard korun. „Deficit je sice vysoký, nicméně abychom byli schopni zajistit dostupnost veřejných služeb a fungování státu a neomezili přitom investice, tak je to to jediné možné,“ hájil návrh vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Vedle komunistické strany výhrady má i opozice. Ta kritizuje, že návrh vůbec nepočítá s daňovým balíčkem, který ještě leží v dolní komoře. Součástí balíčku je i zrušení superhrubé mzdy.

TOP09 a Piráti požadují vrácení návrhu vládě k přepracování. „Poprvé zažívám rozpočet, který nemá co dělat s ekonomickou realitou a rozpočtem je snad pouze svým názvem. Na příjmové straně je v rozporu s ekonomickou realitou, na výdajové straně nerespektuje priority, před kterými stojíme,“ uvedl například šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ani další opoziční politici s kritikou nešetří.. „Není dokončeno ještě projednávání daňových úprav, se kterými návrh státního rozpočtu nepočítá. Budeme tak schvalovat několik stránek textu, který je ale bezcenný,“ uvedl podle serveru iDnes.cz šéf lidovců Marian Jurečka.

Míra zadlužování zase leží na srdci Starostům a nezávislým. „Navržený rozpočet nepodpořímeV dnešní době potřebujeme dobudovat konkurenceschopnou digitální infrastrukturu, aby měl náš průmysl konečně vyšší přidanou hodnotu. Vládní návrh také postrádá sebemenší ambice ušetřit na mandatorních výdajích“, zní z Twitteru STAN. „V době krize se vláda připravuje o své příjmy, a tak státní dluh poroste. Vláda jede z kopce proti zdi a my se k této jízdě nepřidáme,“ uvedla poslankyně Věra Kovářová (STAN).

I ODS považuje rozpočet jen za „cár papíru“.  „Předložený návrh základních parametrů rozpočtu je pouhým cárem papíru. O jeho “kvalitě” vypovídá například to, že nepočítá s dopady daňového balíčku, nesnižuje státní výdaje, ani nevede k oživení ekonomiky. Vláda si neví rady, to bohužel ukazuje i tento rozpočet“, uvedl šéf ODS Fiala na Twitteru.

Klíčový postoj komunistů

Zásadní tak bude postoj KSČM. Hlasy komunistů, jež menšinovou vládu tolerují, jsou klíčové. Podle poslankyně KSČM Miloslavy Vostré strana podpoří státní rozpočet v prvním čtení.„V průběhu druhého čtení ale podáme několik pozměňovacích návrhů. O celkové podpoře pak rozhodne přijetí těchto návrhů,“ uvedla.

Komunisté již několikrát avizovali, že snížení o 10 miliard na výdaje do armády je jejich podmínka, pro podpoření návrhu státního rozpočtu. Premiér Andrej Babiš ale dříve vyloučil, že by připadalo v úvahu škrtat ve výdajích na obranu. Podle něj armáda skutečně potřebuje moderní výbavu. Za bezpečnostní složky se staví i ministr obrany Metnar s tím, že není možné, aby armáda byla první, komu se v čase škrtů krátí rozpočet. Snížení obranných výdajů by tak chápal jako „přímý útok na bezpečnost země“.