Kalousek: „Chytrá karanténa“ je tak blbá, že se nechá chytnout u opisování a zatlouká!

ilustrační foto zdroj fcb Miroslav Kalousek

Sociální síť Twitter v pondělí obletěl až nečekaně detailní graf aktivit, při kterých nejvíce hrozí nákaza koronavirem.  Záhy se však dostal do podezření, že je to plagiát a nevychází z českých dat. Kalousek si neodpustil rýpanec na adresu týmu „chytré karantény“. Zodpovědnost jde podle něho jednoznačně za premiérem.

Kalousek na Twitteru reagoval na zveřejněný graf, který upozorňoval na nejvíce rizikové aktivity pro nákazu koronavirem. Za tyto aktivity řadí například návštěvu barů, hudebních koncertů nebo cvičení ve fitness centrech. Středně vysoké riziko se pak nachází třeba u objímání nebo podávání ruky s přáteli, na větších rodinných oslavách nebo při návštěvě domova seniorů. Minimálně rizikové je dle grafu venčení psa.

Jeden z uživatelů Twitteru ovšem upozornil, že je tabulka téměř identická s tou, kterou už viděl v anglickém jazyce. Sestavila ji Texaská lékařská asociace.

“Chytrá karanténa” je dokonce tak blbá, že se nechá nachytat při opisování. Když je přistižena, zatlouká jako poškolák. Předsedou komise dozírající na chytrou karanténu je premiér. Je to jeho odpovědnost a jeho nevěrohodnost“, okomentoval možný plagiát na Twitteru Kalousek.

Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT totiž plagiátorství odmítá. Na dotaz Seznam Zpráv odmítl, že by graf jednoduše opsali. Tvrdí, že česká tabulka vychází z místních dat.

„Ministerstvo se tabulkou inspirovalo a řeklo nám, že po nás chce zaslat data a klastry ohledně toho, kde se lidé nakazili. Data jsme poskytly, ale nevím, jak ministerstvo tabulku vytvořilo,“ řekl Seznam Zprávám Vladimír Dzurilla, člen týmu chytré karantény.

Mluvčí ministerstva pak upřesnila, že data o klastrech z chytré karantény s daty Texaské lékařské asociace porovnali a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají. „Zkušenosti hygieniků a data chytré karantény potvrdily, že i v prostředí ČR vznikají klastry nejčastěji v barech a na diskotékách,“ dodala Gabriela Štěpanyová.

Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky ovšem toto tvrzení rozporoval.  Dušek, který má data v týmu chytré karantény na starosti, řekl že tato data nemají.  „U mnoha případů nezjistíte, jestli se daný člověk nakazil na hřišti nebo kde. Ten člověk má za den dvacet interakcí a vy nezjistíte, při které z nich se nakazil,“ řekl Dušek Seznam Zprávám.