Brněnský řidič autobusu odmítl vyjet se sloganem SPD. Nebude se „vozit“ po vlastní dceři

zdroj SPD

Brněnský řidič autobusu odmítl vyjet s autobusem, na kterém se  objevil předvolební slogan „Zdravé školství bez inkluze“ spolu s obličejem předsedy SPD Tomia Okamury a kandidátem SPD do Senátu Tomášem Andrlem. Hluboce se ho dotkl. Podle něho naznačuje, že děti v inkluzi jsou nemocí českého školství. Andrle pobouření nechápe.

Prokeš považuje slogan za hrubě urážející školáky v inkluzi. „Mám děti dvě, obě s poruchou autistického spektra. Jedno vysokofunkční, integrované ve škole díky inkluzi, druhé nízkofunkční ve speciální škole,“ uvedl řidič.

Prokeš, který je řidičem 16 let přirovnává heslo například k „Za zdravou společnost bez Židů“, což by podle něj vyšlo na stejno.  Proto se rozhodl dopravnímu podniku napsat, že s takovým autobusem nevyjede. „Nehodlám se spolupodílet, poplivat a urážet děti v inkluzi, zvláště svojí vlastní dceru,“ dodal a pokračoval, že na moment zvažoval výpověď.

„Nakonec se ale přeci s autobusem na cestu vydal. Jen však proto, že se s ním brněnský dopravní podnik dohodl, že mu přidělí autobus bez této předvolební reklamy. Sundat ale slogan ze svých vozů odmítl. SPD si podle mluvčí podniku Hany Tomaštíkové řádně pronajala reklamní plochy, které firma nabízí”, uvádí server Aktualne.cz.

Mezitím ale kampaň SPD na veřejných dopravních prostředcích popudila řadu lidí na sociálních sítích. Postupně se přidali i rodiče dalších dětí, které díky inkluzi získaly místo v běžných školách.

Naproti tomu kandidát SPD do senátu Tomáš Andrle prý vůbec nechápe, co řidiče tolik popudilo. „Jestliže má dítě, které nemá tak vážnou vadu a začlenilo se úspěšně do výchovně vzdělávacího procesu, tak prostě nevidím důvod, proč by ho měl slogan urážet. Ať je rád,“ uvedl Andrle pro Aktuálně.cz  s tím, že se počítá ale mezi zaryté odpůrce inkluzivního vzdělávání.

Připomíná, že v  jedné třídě se pak vzdělává třicet žáků, mimořádně nadaných, handicapovaných, migrantů a další. „Jak se mohou v takové třídě pedagogové individuálně věnovat každému žákovi? To není možné zvládat,“ říká.

Současně  se obhajuje, že svůj slogan do značné míry myslel opačně, než ho všichni pochopili. Jde mu prý o to, že jsou do studia na běžných základních školách nuceny i děti, které tam podle něj nemají být.

„Někteří žáci s handicapem by se rádi vzdělávali na škole speciální, jenže nedostanou doporučení od školského poradenského zařízení. A když nemají tohle doporučení, tak je nemohu vzít do přijímacího řízení“, říká Andrle s tím, že v tomto případě pak mají uzavřenou cestu a musí studovat na běžné škole, byť by rádi studovali na škole speciální.