Reakce k Bartíkovi: prezidentovi se stačí omluvit, Bartík ale musí „cálovat“!

zdroj fcb Miloš Zeman
zdroj fcb Miloš Zeman

Týden plný omluv. Městský soud v Brně v pátek rozhodl, že bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se musí omluvit prezidentu Miloši Zemanovi za výroky, že má Zeman rakovinu.  Soud tak rozhodl ve stejném týdnu, jako se Ministerstvo financí muselo omluvit za výrok prezidenta o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi. Veřejnost obě „kauzy“ ostře porovnává. Politolog Miloš Gregor například upozorňuje, že ministerstvo financí na rozdíl od Bartíka nemusí za Zemana nic platit.  

„Rozdíl je i v tom, že Bartík musí Zemanovi zaplatit 250 tisíc Kč, Zeman – pardon, MinFin Šarapatkovi neplatí nic“, reagoval politolog na Twitteru. Bartík  totiž vedle omluvy musí zaplatit prezidentovi 250.000 korun. Prezidentská kancelář požadovala omluvu a pět milionů.

Soudce také uvedl, že Bartík musí do tří dnů zaslat Zemanovi doporučený omluvný dopis. “Ve znění, že se omlouvá Zemanovi za újmu způsobenou na jeho důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí způsobenou tím, že na svém profilu zveřejnil 7. listopadu 2017 nepravdivé informace”, uvádí server České noviny.

“Přemýšlím, které ministerstvo by se teď mohlo pro změnu omluvit prezidentu Zemanovi za lež o rakovině, když za Zemanovy lži se musí omlouvat ministerstvo financí“, zamýšlí se ironicky na Twitteru Jiří Kubík, vedoucí redakce Seznam Zprávy. Reaguje tak na rozhodnutí soudu, že se ministerstvo financí muselo omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi, o kterém před několika lety řekl, že ho vyhodil pro neschopnost.

Psali jsme zde Bartík volá SOS a pořádá sbírku: Zemanova „rakovina“ho přijde zatraceně draho

Bartík koncem roku 2017 před lednovým volebním utkáním o post prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a v takovém případě mu zbývá pár měsíců života. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách následně obhájil.