„Hlásná trouba“ Hradu Ovčáček nabádá ke smíru: Netrumfujme se!

zdroj fcb Jiří Ovčáček
zdroj fcb Jiří Ovčáček

Hradní mluvčí se tentokrát napasoval do role „mírumilovného arbitra“, který se snaží zmírnit vyostřenou situaci okolo koronaviru a narůstající napjatou atmosféru ve společnosti, mezi vládou a opozicí a i mezi vládními politiky navzájem. Podle něho není řešení „trumfovat se, kdo koho nejvíc znectí“, naopak ho vidí ve společném postupu.

„Doslova za pochodu se učíme, jak s novým virem bojovat. Není to jednoduché a proto se mi pranic nezamlouvá, že se k nemoci kdekdo silně vyjadřuje, jako kdyby šlo o politický názor na výši daní. Máme hledat společný postup, ne se trumfovat, kdo koho nejvíc znectí a napálí“, vybízel ke smíru a koordinaci na Twiiteru mluvčí prezidenta Ovčáček.

Ve středu totiž došlo k výměně názorů ohledně aktuální situace způsobené novým koronavirem i na půdě Poslanecké sněmovny. Zatímco v úterý opoziční poslanci natřikrát marně usilovali o to, aby se na program Poslanecké sněmovny dostala debata ohledně stále silnějšího šíření koronaviru v České republice, ve středu už měli více štěstí.  Přes odpor hnutí ANO opozici podpořili také sociální demokraté a komunisté.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v dolní komoře připustil vážnost situace. „Situace není určitě dobrá, to je nesporný fakt, není třeba to zakrývat, počet pozitivních je velmi výrazný a bude narůstat,“ prohlásil a dodal jedním dechem, že atmosféra ve společnosti byla i kvůli opozici proti používání roušek. Stejně tak odmítal kritiku, že by ministerstvo nekonalo. „Není pravda, že jsme nic nedělali. Nedívali jsme se do zdi. Od začátku léta jsme se na aktuální situaci připravovali, vláda připravila strategii chytré karantény, posílili jsme hygienické stanice o 134 míst,“ uvedl. Kapacita laboratoří je podle něj nastavena na 20 tisíc testů denně.

Jeho vystoupení ale příliš ovací nevzbudilo. Naopak. Lidovecký poslanec Marek Výborný si na Twitteru následující den ostře do Vojtěcha a Babiše rýpnul.  „2139 nakažených za jediný den. Myslím, že lidé mají právo znát vládní strategii pro boj s COVID-19. A co nám k tomu řekl včera Adam Vojtěch? NIC. A Andrej Babiš nikde. Proč? Žádná strategii neexistuje. Všichni jsme rukojmí tohoto vládního chaosu!“, vyjádřil se zděšeně poslanec.

V České republice poprvé přibylo víc než 3000 nových případů koronaviru za jeden den a situace se bude nadále zhoršovat, což potvrdil i šéf statistiků Ladislav Dušek