Bývalý první místopředseda vlády: Čekám na zásilku roušek a bilancuju nad Covidem

Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach (ČSSD) během své politické kariéry zastával řadu vysokých pozic ve vládě i Senátu. V současné době je, jak sám o sobě říká, nyní hlavně státní rentiér – přeloženo do běžného jazyka – důchodce. Ačkoli je tedy již v kategorii seniorů, kteří mají nárok na zaslání respirátoru a roušek od vlády, pro web Vysokahra.cz přiznal, že on sám dosud zásilku nedostal.

Zklamaný z toho ale není a počin současné vlády považuje za dobrou věc. „Vážím si každé pomoci. Jsem rád, že se stát stará o seniory a lidi se zdravotním postižením. Pokud to někdo nazývá volebním dárkem, tak ať jsou ty volby častěji,“ reagoval Zdeněk Škromach, který se v minulosti proslavil svými selfie fotografiemi i „hovory od bazénku“.

Odpracovaným počtem let dosáhl již na starobní penzi, jako ve starém železe si ale nepřipadá. „I nadále se věnuji některým aktivitám, kde mohu využít své životní zkušenosti,“ uvedl pro redakci Vysokahra.cz

Ani bývalí politici však nežijí ve vzduchoprázdnu. Situaci kolem pandemie koronaviru proto nejde ignorovat a nevnímat. Nabízí se však otázka, jestli bývalí zákonodárci, kteří měli možnost nahlédnout pod pokličku nejvyšších politických pater, nemají pocit, že něco měla současná vláda udělat lépe či dokonce udělala špatně.

Lidé neslyší na doporučení, pak je nutná restrikce

„Já jsem naopak přesvědčený, že to u nás zvládá přiměřeně situaci a znalostem o vývoji pandemie ve světě. Bohužel, ukazuje se, že lidé moc neslyší na doporučení a osobní zodpovědnost. Pak se nedá nic dělat a musí přijít restrikce. Je to škoda. Zodpovědnost nese nejen vláda, ale celá politická reprezentace. Je čas nadřadit společný úspěch nad osobní zájmy. A mnozí to dokázali. Díky jim!“ konstatoval známý politik ve výslužbě.

Připustil, že na jaře měl i on poměrně značné obavy. Uvědomil si, že se svět, jaký jsme dosud znali, změnil a už to nikdy nebude, jak bylo.

„Kdo se včas zorientuje, pojede na vlně úspěchu. Ti ostatní budou vyčkávat, že přijde něco, co už bylo. Nikdo neví, jestli se to stane. Já osobně mám největší obavu z lidské nezodpovědnosti a lehkovážnosti,“ uzavřel Škromach.

Zdeněk Škromach (63 let) je český sociálnědemokratický politik. V minulosti zastával posty 1. místopředsedy vlády, ministra práce a sociálních věcí, v letech 1996–2010 poslance Poslanecké sněmovny a od roku 2010 do října 2016 senátora a místopředsedy Senátu Parlamentu ČR.

(ah)