Ať si Babiš místo ministra pořídí hlásnou troubu, tepe Vojtěcha opoziční poslanec. Krizový štáb bude

zdroj fcb Stanislav Blaha
zdroj fcb Stanislav Blaha

A je to tady! Obehraná písnička okolo zřízení krizové štábu vstupuje do dalšího dějství. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) „vyhrál“. Vláda totiž obnoví činnost Ústředního krizového štábu, uvedl v pátek Andrej Babiš (ANO). Podle Hamáčka by štáb měl začít fungovat v pondělí. Opoziční poslanec Petr Fiala (ODS) si myslí, že rozhodnutí přišlo pozdě. Jeho kolega Stanislav Bláha (ODS) se zase obul do ministra zdravotnictví. Šéf ANO si má prý místo Vojtěcha pořídit „hlásnou troubu“.  

Obnovení krizového štábu v posledních týdnech požadovali vládní sociální demokraté i většina opozičních stran. Premiér to až dosud odmítal s vysvětlením, že ministři o epidemii jednají ve vládní radě pro zdravotní rizika; ještě v pondělí uváděl, že svolání štábu „není na stole“.

Psali jsme zde Obehraná jarní písnička: Hamáček chce krizový štáb, Babiš ne. Opozice straní ČSSD

Babiš svůj postoj ale přehodnotil poté, co se do hry zapojili i hejtmani. „Spolupráce mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu. Stane se platformou pro komunikaci mezi jednotlivými resorty a kraji,“ řekl Babiš Deníku jen krátce poté, co možnou obnovu krizového štábu na sněmovním plénu připustil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Předseda ODS Petr Fiala namítá, že rozhodnutí přišlo pozdě. „A. Babiš konečně kývl na obnovení Ústředního krizového štábu. Je to jednoznačně pozdě a k této jeho opakované velké chybě je potřeba se vrátit po skončení krize. Premiér za ni musí nést důsledky. Teď je ale třeba hlavně porazit C19 a ochránit zdraví občanů, které je v ohrožení“, apeloval na sociální síti poslanec.

Jeho stranický kolega Stanislav Bláha nedokáže pochopit nesourodost výroků mezi Andrejem Babišem a Adamem Vojtěchem. Vojtěcha považuje za nadbytečného.

„Proč máme ministra zdravotnictví? O ničem nerozhoduje! V PS řekl, že o kriz. štábu vláda rozhodne v pondělí. A o chvíli později Babiš vyhlásí, že o obnovení už rozhodl. Ať si místo ministra Babiš pořídí hlásnou troubu. Za ušetřené peníze může poslat dalších pár roušek seniorům“, tepe vládní politiky starosta Uherského Hradiště.

 

Šéf hnutí ANO chce ještě během pátku jednat s vicepremiérem a šéfem koaliční ČSSD Janem Hamáčkem, jenž by měl štábu jako ministr vnitra předsedat.

Nákaza nemocí covid-19 v Česku v posledních dnech totiž skokově narůstá, ve čtvrtek přibyly tři tisíce nových případů.

Autor: ps