Hnízdil v Partii: Nestrašte stovkami mrtvých a zastavte hon na zdravé lidi!

Nedělní Partie televize Prima se nesla v duchu ostrého názorového střetu týkající se nového koronaviru. Na jednu stranu usedl do křesla epidemiolog IKEM Petr Smejkal a na druhou celostní lékař Jan Hnízdil. Smejkal byl zastánce tvrdšího režimu, kdežto průkopník české komplexní a psychosomatické medicíny Jan Hnízdil naopak volá potom, aby se pozornost věnovala ohroženým a nemocným a ukončil se hon na zdravé lidi. Nestrašte stovkami mrtvých, vzkazuje vládě.  

Podle epidemiologa je situace vážná. Upozornil na to, že vedle narůstajícího počtu pacientů budou stoupat také nemocní v řadách zdravotníků. A v tom vidí problém, o lidi se tak nebude mít kdo starat. „Ta opatření jsou OK, jen je otázka, jestli neměla přijít dřív,“ předeslal Smejkal s tím, že čím dříve by opatření přišla, tím byla větší šance epidemii zbrzdit.

„Teď bude skutečně obětí přibývat, ale já si myslím, že už půjde o lidi, kteří už budou obětí těch vládních opatření,“ oponoval nárůživě Hnízdil. Myslí si také, že ne každý pozitivní je také automaticky nemocný. Podle svých slov má vedle sebe spoustu lidí, kteří byť byli pozitivní, ale neměli žádné příznaky. Dochází tak k zásadnímu zmatení pojmů. „Ten, kdo byl pozitivně testován, tak by měl co nejdříve navštívit svého praktického lékaře a ten by měl posoudit, zda je skutečně nemocný, nebo jen pozitivní,“varoval.

„Celá ta represe, lockdown, zákaz zpěvu – to vše vychází z počtu pozitivně testovaných“, pokračoval důrazně a upozornil, že další záměny se ukazují v číslech zemřelých. „Ale to neznamená, že ti lidé zemřeli na covid. Naprostá většina těch lidé má jiné těžké vážné nemoci, ale současně jsou pozitivní,“ dodal lékař celostní medicíny. Vláda by, podle jeho názoru, měla používat zdravý rozum.

„To testování, to je hon na zdravé lidi, ze kterých se dělají nemocní. Pokud je člověk nakažený, tak on je nakažlivý jenom týden, ale pozitivní může být několik měsíců,“ upozornil Hnízdil, s tím, že pozitivní osoby mohou pozitivitu předat i dalším lidem, kteří jsou testováni, a tak to jde pořád dál. „To je jak sněhová koule, která nás nakonec může všechny smést,“ oponoval.

S takovým názorem nesouhlasí epidemiolog Smejkal. Podle něj naopak by se měli testovat i lidé bez příznaků. Takový člověk totiž může šířit virus a nakazit někoho, kdo je vážně nebo jinak chronicky nemocný.

Rozdělování, zda se umírá „na covid“ nebo „s covid“ Smejkal považuje za absolutně nesmyslné. „Samozřejmě, že umírají lidé s dlouhodobými nemocemi, ale nebýt koronaviru, tak by i tito lidé mohli žít déle. Ti lidé by tady byli,“ varoval a dodal, že tato celosvětová pandemie koronaviru má smrtnost jedno procento. „To je daleko víc než předchozí chřipkové epidemie,“ řekl rázně.

Hnízdil si však nadále skálopevně stál za svým názorem. Podle něj by opatření neměla napáchat větší škody než samotný covid. Odkázal tak k prohlášení lékařů, pod kterým je také podepsán. Dalšími signatáři je například stomatolog Roman Šmucler a další lékaři, kteří sdílí obdobný názor. Psychosomatik také upozornil na všechny neduhy, která s sebou opatření nesou, tedy rozpad školství, kultury, rozpad podnikání a samozřejmě narůstající zadlužení státu.  A to vše, aniž by bylo jasné, zda jsou opatření k něčemu dobrá.  „Lidské zdraví je důležitější než cokoli jiného,“ kontroval Smejkal. Celá česká společnost v létě odložila opatrnost a teď si za to vybírá krutě svoji daň.

Celostní lékař byl však neoblobný. Běsnil dokonce nad tím, jaký mediální prostor se věnuje známým osobnostem, jež prodělali nový koronavirus. Zmínil moderátora Libora Boučka nebo herce Václava Koptu. „Já si neumím představit, že bych v tomhle stavu volal do televize a říkal bych – přijeďte, já vám povím, jak je mi zle, a ještě si mě můžete vyfotit,“ zlobil se Hnízdil a dodal, že mu také bylo dost nevolno a možná i sám prodělal nákazu novým koronavirem, ale takové chování nechápe. Psychosomatik dál argumentoval, že se vyvolává jen epidemie strachu a narůstá počet lidí, kteří bojují s různými úzkostmi. Smejkal totiž uvedl, že všichni lékaři, kteří kritizují závažnost covidu, by měli jít pomoci na jednotky intenzivní péče. Epidemiolog oponuje Hnízdilovi a myslí si, že strach vychází z nedostatku informací.

Smejkal však trvá stále na tom, že koronavirus je nebezpečný. „Když se podíváte na ostatní státy hodně zasažené koronavirem, tak ta úmrtnost v meziročním srovnání poskočila asi o 10 procent,“ upozornil a varoval, že jsme za ztrátu času, zaplatíme lidskými životy. Zopakoval, že koronavirus není chřipečka. „To je ale skutečně manipulace,“ zuří Hnízdil, s tím, že on i jeho kolegové se opírají o názory virologů a rozčílil se, proč se je snaží vláda umlčet. „To tady smí mluvit jen plukovník Prymula?“, řekl závěrem.