Kam se hrabe Šmucler s Pirkem. Asociální právnička Záhumenská chce vidět chlaďáky plné mrtvol!

Je to právnička, ale její výroky na sociálních sítích si nezadají s výroky dlaždiče. Nebo lépe – dlaždiče bez sebemenšího kousku empatie. Zatímco do letošního března byla známa jen v jistých kruzích své profese, v počátku vyhlášení jarní karantény na sebe upozornila spolu se svým manželem tím, že podala žalobu na vládu a premiéra. Podle manželů Záhumenských by vláda měla uhradit všem, které lockdown postihl, škody a ušlý zisk. Její poslední výroky však daleko předčí petiční iniciativu dentisty Romana Šmuclera a kardiologa Jana Pirka.

Když ministr vnitra Jan Hamáček během víkendu uvedl, že je třeba dodržovat všechna nařízená vládní opatření proti Covid-19, protože by nerad viděl přeplněné chladicí boxy plné mrtvých, Vendula Záhumenská na to na svém facebookovém profilu reagovala cynicky: „A to já ty chlaďáky od Family Frost plný mrtvol vidět konečně chci!!!“

Není to přitom poprvé, co podobným stylem reaguje. O víkendových dnech byl jeden z jejích příspěvků na facebooku i ten, v kterém právnička přiznala: „Je mi srdečně jedno, kdo s covidem zemře. Je mi to fuk. Jde mi jen o život mých dětí!“ To zaujalo mimo řady dalších například profesního kolegu, právníka a exporadce Václava Klause staršího, Pavla Hasenkopfa. Její výkřik, jakých je ovšem na profilu vícero, sdílel pouze se slovy: „Prvoligová zelená právnička, ta, která v zastoupení svým manželem podává permanentně žaloby na nouzový stav…“

Stoupající agresivita a nenávistný cynismus se začal zvyšovat na profilu Záhumenské po vystoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) s oznámením, že bude třeba současné restrikce kvůli nárůstu nemocných, zpřísnit. Také ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, pokud se šíření viru nepodaří v příštích dvou týdnech zpomalit, že se situace úplně vymkne z kontroly. Vyzval proto k dodržování opatření s tím, že by nerad před nemocnicemi viděl mrazící vozy.

Mimo jiné Hamáček zdůraznil, že slova premiéra Andreje Babiše o možném dalším vypnutí Česka za strašení lidí nepovažuje. „Byla to aktuální situace popsaná tak, jak to prostě je,“ řekl vicepremiér. Připomeňme, že Andrej Babiš v pátek pohrozil, že pokud lidé nebudou dodržovat opatření, bude muset vláda znovu přistoupit k lockdownu. Ten si Češi pamatují z jara, kdy platilo přísné omezení pohybu, a většina podniků musela mít zavřeno. To si někteří členové opozice vyložili jako výhrůžku. Hamáček se ho však v tomto případě zastal. „Jestli tam mělo být více pokory, to je na panu premiérovi. Mrzí mě, jak se situace vyvíjí,“ řekl.

Profil plný vyjádření bez špetky empatie

Podle všeho to však Vendulu Záhumenskou nepřesvědčilo o tom, že jiné řešení neexistuje. Svědčí o to její reakce, které se dají považovat již za reakce za hranicí etiky.

Podle oficiálních zdrojů se Záhumenská už od studia na brněnské Právnické fakultě věnuje právu životního prostředí a územnímu plánování. Dlouho pracovala s občany a zaměřovala se na účast veřejnosti. Nakonec zakotvila v advokátní kanceláři a v práci se samosprávami prý našla nový koníček.

Se svým manželem – rovněž právníkem – společně napsali řadu manuálů a článků zejména pro časopis Pro města a obce a publikaci pro Ministerstvo pro místní rozvoj o smlouvách s investory. Letos na jaře na sebe ale upozornili jinak. Začali se věnovat nové zajímavé oblasti práva: ochraně veřejného zdraví a ochraně občanů před svévolí státní správy. „Upřímně doufáme, že se k nám brzy vrátí právní stát a my se zase budeme moci plně zaměřit na to, co nás zajímá – na územní rozvoj, smlouvy s investory a práci se starostkami, starosty, zastupiteli a všemi z obcí, kteří mají zájem o místo, kde žijí,“ uvádějí na specializovaném webu, který založili.

Na Andreje Babiše podali na jaře žalobu. „Považujeme ho za viníka celé situace a doufáme, že se brzy bude občanům zodpovídat za všechny lumpárny, které od začátku roku s koronavirem napáchal. V žádném případě totiž neplatí výmluvy typu nikdo v takové situaci nebyl. Kdyby Babiš nepředváděl své ego a postupoval, jak postupovat měl, už dávno před příchodem viru, důsledky by nebyly natolik tragické,“ uvedli ve zdůvodnění své aktivity.

Jsou přesvědčeni, že bez ohledu na to, jak dopadne soud, bude muset stát v souladu s krizovým zákonem uhradit škody, které nastaly v přímé s

autor: ah