Grilovaný Prymula v OVM: O dotaci pro dceru se rozhodlo před nástupem do funkce

Moderátor Václav Moravec odstartoval v neděli odpoledne další ostrou politickou debatu. Tentokrát mu ve „žhavém“ křesle usedl celospolečensky grilovaný ministr Roman Prymula. V pořadu uvedl, že je připraven rezignovat, bude-li znám jeho nástupce. Babišův odcházející ministr také čelil dotazům, ve věci dotace pro firmu jeho dcery.   

„Černý pátek, tím se stal pátek 23. října pro premiéra Andreje Babiše (ANO), když deník Blesk zachytil ministra zdravotnictví Romana Prymulu a Jaroslava Faltýnka na schůzce v restauraci,“ odstartoval Moravec debatu. Hostem mu byl právě odcházející ministr zdravotnictví Roman Prymula, který byl jedním z „nočních hříšníků“, který ve středu navštívil restauraci i přes vládní zákazy.  Restaurace totiž musí být zavřené, fungovat může jen výdejní okénko.

Psali  jsme Poslední důvěryhodný člověk pozbyl důvěry! Prymula v hospodě a bez roušky! Babiš nemá slitování, hledá nového ministra!

Končící Babišovo ministr oznámil, že je ochoten rezignovat. „Tu politickou odpovědnost tu cítím, protože to opravdu vyvolalo obrovskou vlnu nevole, takže já jsem připraven rezignovat, ale musí tady být nástupce, protože my se v době dvou až tří týdnů řítíme do velkých problémů,“ potvrdil v ČT, že je ochoten vyvodit závěr ze ztráty důvěryhodnosti. Dodal, že celou situaci okolo považuje za lehce absurdní.

Žádné provinění nepřipouští a opakuje, že nevěděl, že šlo o restauraci, a že roušku nasadil ihned po nastoupení do auta.  „My jsme na ministerstvu od 6 do 22 hodin a já jsem dostal pozvání na tuto schůzku. Bylo jasné, že na ministerstvu to nejde, protože zaměstnanci ministerstva také někdy musí jít domů. Ve Sněmovně by to také nešlo, tam by se asi nedostal ředitel (Fakultní nemocnice Ostrava Jiří) Havrlant,“ hájil se epidemiolog s tím, že se ptal lidí ze svého okolí, kde vlastně je a dozvěděl se, že v prostorách vyšehradské kapituly.

„Připadá mi to opravdu absurdní. Zejména ta masmediální hra. To, co se děje masmediálně, tak já opravdu nechápu“, okomentoval probíhající mí  Zdůraznil ale, že opatření se dodržovat musí. Přiznal také, že se již delší čas pod velkým tlakem médií, která např. informují o tom, že dcera ministra Prymuly dostala zakázku od ministerstva zdravotnictví, nebo o svatbě jeho dcery.  Prymula zdůraznil, že o tomto bylo rozhodnuto ještě před tím, než se stal ministrem.

Jak informoval server Euo.cz Firma Medimun, kterou ovládá dcera ministra zdravotnictví Romana Prymuly Karolína, získala letos v srpnu dotaci více než 650 tisíc korun z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Peníze mají jít na nákup technologií k výrobě dezinfekce. Podle servru byla firma dosud většinou ztrátová a vykazovala minimální činnost.

Postavili se za něj 

Veřejnost proti jeho „noční kauze“ většinově brojí a odpírači roušek mají pocit, že jejich slova najednou získávají nový rozměr. Najdou se ale i tací, kteří mají s kvalifikovaným odborníkem slitování. Postavil se za něho například předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, nebo známý cestopisec a spisovatel Ladislav Zibura.