Vondráček se ke kamenování Prymuly nepřipojí: Ve Sněmovně je zákaz návštěv, kde se měli sejít?

Politický otřes na resortu zdravotnictví související se středeční schůzkou ministra zdravotnictví Romana Prymuly a šéfa poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka v restauraci silně polarizuje společnost. Národ sice většinově brojí proti Prymulovi, ale najdou se i tací, u kterých si odborník a epidemilog našel zastání. Například předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se ohradil, že se „všelidového kamenování“ proti Prymulovi účastnit nebude. Váží si ho a poukazuje na jeho nekompromisní nasazení v první i druhé vlně epidemie. A Kalouska setřel.

„Sleduji z karantény dění okolo pana ministra zdravotnictví. Jak se slétají všichni, kteří vycítili Prymulovu a Faltýnkovu krev – v mediálním slova smyslu. V podstatě už si to žije svým virtuálním životem. A objektivní pravda je všem ukradená,“ napsal na svém příspěvku na Facebooku Vondráček a poukázal na to, že do dolní komory nyní nesmí v této době vodit návštěvy.

„Nikoho nezajímá, že v Poslanecké sněmovně máme absolutní zákaz návštěv a předseda klubu Faltýnek se vlastně nemá kde normálně setkat a uskutečnit pracovní schůzky. A to se často jedná o zásadní témata pro ČR, pro která je potřeba v dolní komoře Parlamentu nutně zajistit hlasující většinu. A právě to je práce a zodpovědnost předsedy klubu vládnoucího hnutí,“ napsal dále.

Stanovisku o zákazu návštěv ale silně kontruje Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09. „Pane předsedo, jste lhář! Pláčete tady nad zoufalou situací ‚absolutního zákazu návštěv‘ ve Sněmovně, přitom dobře víte, že se netýkají těch, kteří mají ‚permanentku‘ pro vstup do PS, včetně ministrů a jejich náměstků. Lžete stejně jako Prymula, rezignujte,“ napsal Kalousek tvrdě na svůj Twitter.

Tomu se ale Vondráček hlasitě ohradil a poukázal, že někteří kolegové evidentně nepochopili systém návštěv ve Sněmovně. „Uprostřed všeobecného mediálního honu a jakési hysterie kolem včerejší “kauzy” se pokusím ještě jednou v klidu vysvětlit, jak je to s návštěvami v Poslanecké sněmovně. Dokonce ani některým kolegům to – soudě podle jejich reakcí – nedošlo“, vysvětluje Vondráček.

Podle něj do budovy může vstoupit každý, kdo k tomu má oprávnění v podobě nějakého průkazu. „Což je bezpochyby poslanec i ministr. Nicméně schůzky, která se aktérům nepovedla, což tedy musím konstatovat taky, se neúčastnili sami. Takže setkání v takovém složení ve Sněmovně, jejímž jsem předsedou, až do odvolání povolené není“, argumentuje dále Vondráček.

Setkali se pracovně v době, kdy většina lidí už měla dávno po práci 

Vondráček ve svém prohlášení také poukázal na pracovní nasazení obou funkcionářů, kterým není lhostejný osud této země. „Co na tom, že účastníci schůzky se prokazatelně potkali pracovně a řešili v těchto vypjatých časech věci související s pandemií, a to v době, kdy většina jejich kritiků už měla dávno po práci a seděli doma“, rýpnul si dále Vondráček s tendencí hájit ministra a pokračoval: „Nikoho nezajímá, že se nesetkali v prostorách restaurace, ale v přilehlé místnosti. A těžko vyčítat ministrovi, že zrovna neví, jak je to s nájemními vztahy té které konkrétní místnosti. Pro něj to zkrátka celé je kapitula“.

Psali jsme: Poslední důvěryhodný člověk pozbyl důvěry! Prymula v hospodě a bez roušky! Babiš nemá slitování, hledá nového ministra!

Souhlasí ironicky s tím, že Faltýnek s Prymulou nesprávně vyhodnotili okolnosti. „Ano, účastníci schůzky nesprávně vyhodnotili a posoudili okolnosti setkání. Protože v dnešní době není ani tak důležitá objektivní skutečnost jako spíš její mediální obraz. Nicméně všelidového kamenování se s dovolením nezúčastním. Vážím si pana profesora Prymuly za to, jak se postavil odborně a lidsky epidemii v první vlně, i za jeho odhodlání a nekompromisní nasazení nyní ve vlně druhé“, pokračuje předseda Poslanecké sněmovny.

Podle něj velmi pravděpodobné, že z hlediska právního k porušení žádného nařízení nedošlo. „Silácká prohlášení pražského primátora o správním řízení jsou spíš nesmysl a další divadlo pro média. Jenže o pravdu už tu nejde. Pracujeme s tak křehkou a těžko uchopitelnou kategorií, jako je důvěra veřejnosti. A tady je asi “mediální obraz” víc než objektivní reálné posouzení věci s nadhledem a určitým odstupem“, zdůrazňuje dále politik s tím, že premiér musí reagovat okamžitě. „V této neutěšené době jde o hodně. O životy a zdraví našich nejbližších. Uvidíme, jestli za pár měsíců někdo otiskne aspoň řádek o tom, že se pan Prymula vlastně ničeho nelegálního nedopustil…“, uzavírá svůj příspěvek na síti.

Za Prymulu se postavil i známý cestopisec Ladislav Zibura, který upozornil, že odvolání kompetentní osoby v době naléhavé krize je nezodpovědné.