Kubek varoval, Drábová sdílela: Hrozí intubace od psychiatra. Noste roušky!

Během víkendu panovalo v Česku krásné podzimní počasí. Vytáhlo řadu lidí ven a bohužel i na taková místa, kde rozhodně nebyl jen předepsaný počet osob v těsné blízkosti (nyní pouze dvě). Plno bylo na pražské náplavce a místních trzích, stejně tak jako na trzích takzvaných Bleších. To naštvalo prezidenta České lékařské komory Milana Kubka.

Jak následně sdílela na svém facebookovém profilu i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vyzval proto lidi, aby skutečně začali dodržovat všechna opatření, protože jinak dojde ke katastrofickým scénářům. „Já vás chci všechny poprosit, pokud nechcete, aby vás intuboval váš psychiatr, noste roušku,“ citovala jeho vyjádření s tím, že lépe to ani říct nešlo.

Milan Kubek je zastáncem řešení v podobě již pouze co možná nejtvrdšího lockdownu po vzoru Izraele. Jedině to z jeho pohledu ještě může u nás zachránit množství životů. Jestliže dojde k zahlcení zdravotnického systému, pak upozorňuje na fakt, že se stanou životu ohrožujícím stavem i banální zdravotní komplikace.

„Je třeba si uvědomit, že v okamžiku, kdy ty nemocnice u nás budou zahlcené pacienty s covidem, půjde o život i tomu, kdo bude potřebovat péči se zánětem slepého střeva,“ varoval Kubek stejně jako již řada jiných lékařů. Na reálný stav, že se kvůli nárůstu potvrzených případů blížíme k limitu kapacit systému, upozornil v Otázkách Václava Moravce i stále ještě ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Opatření do poloviny října u nás nefungovala

Jestliže někteří ředitelé nemocnic ještě nedávno vykřikovali, že mají dostatečné kapacity a dokonce přebytek, poukázal Milan Kubek na to, že rezervní kapacita lůžek byla vytvořená v nemocnicích pouze za cenu odkladu veškerých neakutních zákroků a plánovaných opatření.

„My dneska víme, že všechna opatření přijatá před 14. říjnem nefungovala. Proto se musejí zavést další opatření,“ vysvětlil šéf ČLK. Postup, který podle něj musí následovat, přirovnal k salámové metodě.

„Z psychologického hlediska je lepší zavést co nejtvrdší lockdown, aby lidé chodili ven si nakoupit jenom jídlo a léky. Musí se udržet kritická infrastruktura státu, ale jinak musí všichni sedět doma,“ uvedl. Doplnil, že když tato opatření dva až tři týdny lidé v Česku vydrží, výsledný efekt bude znatelný.

„Myslím, že v momentě, kdy pak lidé uvidí, že opatření fungují, tak najednou budou rádi, že se opatření začnou postupným způsobem rozvolňovat a život se začne normalizovat,“ konstatoval.

Nutno dodat, že vedle kapacit lůžek naráží zdravotnictví už též na personální zdroje. Momentálně bylo k neděli podle Kubka vyřazeno z práce 13 200 zdravotník. A jejich počet stejně jako počet nově potvrzených případů, neustále roste.

„Tady už není jiná alternativa k řešení. Buď se nám řízeným způsobem podaří epidemii zbrzdit, nebo ekonomika zkolabuje samospádem. Lidé, když uvidí tisíce mrtvých, propadnou panice a strachu, každý bude bojovat o zdraví své a své rodiny. Riskujeme, že se nám kompletně rozpadne kritická infrastruktura státu,“ uzavřel Milan Kubek.

Pokud se v následujících dvou dnech nezmírní počty nakažených, další přitvrzení opatření navrhne prý i ministr zdravotnictví Roman Prymula.

K výzvám a varováním přikročil v neděli také premiér Andrej Babiš (ANO). „Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru,“ uvedl to ve videu zveřejněném na kanálu youtube. Znovu vyzval, aby lidé omezení dodržovali. Podle něj ministerstvo zdravotnictví bude muset také zapracovat na urychlení trasování a testování, protože stát nestíhá dohledávat kontakty nakažených.