Francouz udělal na billboardu z Macrona Hitlera. Prezident zuří

Paříž – Původně nevinná politická satira se příliš nepovedla. Francouzský majitel reklamní agentury znázornil prezidenta Macrona jako Hitlera. Namísto pobavení přišla žaloba.

Francouzský prezident Emanuel Macron příliš smyslu pro humor nepobral. Michal-Angre Flori, grafik a majitel reklamní agentury, využil několik ze svých billboardů, na které vylepil Macrona, jako nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Macronovi právníci se rozhodli podat žalobu.

Podle prezidentových právníků jde o veřejnou urážku. Stejně to vidí i politická strana Republika v pohybu, kterou Macron vede. I ta na autora podala trestní oznámení. Flori uvedl, že mu všechna obvinění sdělila policie.

Celý incident rozproudil po celé Francii debatu, která se ptá, kde má Francie hranici mezi svobodou projevu a urážkou. Macron už v minulosti prohlásil, že každý má právo se rouhat, kritizovat a karikovat jakékoliv náboženství. Narážel tak na útoky satirického časopisu Charlie Hebdo. Ten zveřejnil karikaturu proroka Mohameda, který se objevil na titulní straně. Odpověď na obrázek byl tvrdý a plný krve. Redakci časopisu vystříleli islámští fanatici.

„Existuje vakcína proti akutní makronitidě? Stane se Francie Macronistánem?“ píše autor koláže Michel Fori na svém Twitteru

Dle Foriho šlo jen o sarkastický vtípek, který neměl nikoho urazit, ani naštvat.
„Celá země se zastala satirického časopisu. Ale když dojde na utahování si z prezidenta tím, že ho zobrazíte jako diktátora, okamžitě je to špatně a je zle,“ postěžoval si.