Foldyna (SPD): Nespadli jsme na hlavu? Divadla jdou do hajzlu a my posíláme peníze do Afriky?!

zdroj fcb Jaroslav Foldyna
zdroj fcb Jaroslav Foldyna

Ve středu bylo v Poslanecké sněmovně opět veselo. O rozruch se tentokrát postaral ústecký poslanec Jaroslav Foldyna (SPD). Nestačil se divit, že v době, kdy u nás firmy a živnosti krachují, tak v té samé době budeme posílat finance a vojáky do Afriky. Řečnicky se táže, jestli jsme nespadli na hlavu. V reakci na jeho slova vystoupil místopředseda výboru pro obranu Josef Hájek (ANO), který se návrhů zastal. Pokud chceme mír v ČR, musíme bojovat v Africe, uvedl. 

Sněmovna ve středu odpoledne projednávala mimo jiné také návrhy týkající se právního postavení příslušníků Armády České republiky vyslaných do Nigeru v rámci mnohonárodních sil Takuba za účelem boje proti terorismu. Jedná se o vyslání našich vojáků do Mali, Nigeru a Čadu v rámci sil Takuba o síle tedy šedesáti vojáků.

A to zvedlo ze židle poměrně emotivního ústeckého poslance Jaroslava Foldynu (SPD). „Zastavuji se nad tím, že v době, kdy na náměstích a ulicích v rozporu se zákonem zoufalí lidé demonstrují, protože jejich životní situace se dostává do strašného stavu, krachují firmy, oni nevidí konec tunelu, za pár měsíců budou ty demonstrace jednou tak velké, lidé nebudou mít co do huby, tak český parlament na návrh – a já se omlouvám, že tady sedí paní ministryně spravedlnosti, kdyby tady seděl raději pan ministr obrany, hned bych to řekl raději do očí jemu – tak my tady budeme za 600 mil. posílat vojáky do Nigeru. Nespadli jsme na hlavu?,“ zuří poslanec a pokládá otázky, co se řekne všem lidem, kterým krachuje živnost. „Co řeknete divadelníkům, jejichž divadla jdou do hajzlu? Co osvětlovačům,“ ptá se rozlobeně poslanec a pokračoval: „Určitě jim nestačí ty covidy 400 Kč na den. Určitě nestačí. A my jdeme do nějaké Mali s nějakými Francouzi bojovat jejich války. Já tomu vůbec nerozumím.“

Podle něj bychom měli spíše bránit svoje hranice, svoji zemi před nežádoucími lidmi, kteří tady například „znásilňují naše děti“. Závěrem vyzval poslance, aby hlasovali proti, tedy i proti rozhazování peněz daňových poplatníků.

Josef Hájek (ANO) se bojů v Africe zastal

Foldynovi ale další poslanci oponovali. Josef Hájek (ANO) místopředseda výboru pro obranu pak uvedl, že v rámci parlamentní delegace v NATO měl možnost navštěvovat tyto místa a je evidentní, že tam je situace horší, ačkoliv o ní není slyšet v rámci covidu.  „A skutečně v rámci globalizace světa za mír v České republice bojujeme v té Africe. Opravdu oblast toho Sahelu je místo, odkud se rekrutuje terorismus a odkud vede v uvozovkách dálnice do Evropy. A pokud chceme bojovat proti terorismu, pokud chceme bojovat proti migraci, opravdu musíme být ruku v ruce s našimi spojenci a nebýt slepými pasažéry, ale také přispět jednak finančně, a samozřejmě lidsky našimi vojáky,“ oponoval Hájek.

Do diskuze vstoupil i Zdeněk Ondráček (KSČM). Ten zase Foldynovi kontroval v tom, že česká armáda má kapacitu na to chránit státní hranici.  „Je sice krásné, že máme představu, že bychom mohli postavit vojáky na ochranu státních hranic. Vojáků je 26 000. Policistů je 40 000… kdybychom všechny postavili na státní hranice, nejsou schopni naši státní hranici ochránit. Prostě řekněme si to, nejsme toho schopni,“ uvedl komunistický poslanec.  Podle jeho slov jsme schopni ochrany státních hranic na vybraných hraničních přechodech a krátkodobě.

Foldyna si vzápětí vzal slovo a musel na kolegy reagovat. „To je diskuse. Prosím vás, ale jde o podstatu věci. Vždyť je to úplný nesmysl. Jaký teroristi? Už jste tady viděli, ohrožuje vás nějaký terorista z Nigeru na Babetě tady? Nás ohrožují teroristi, kteří mají peníze z různých zdrojů, které sem protékají přes ty demokratické banky, které tady jsou,“ připomněl, co nás podle jeho soudu ohrožuje.

Po žhavé diskusi byl ale návrh schválen. Přihlášeno bylo 89, pro 66, proti 15. Návrh byl přijat.