Falšovat interní výběrové řízení se může?! Pirát Třešňák s notebookem oponoval Okamurovi, ale zamotal se do vlastní sítě

V úterý se do sebe pustili během jednání Sněmovny poslanci SPD a Pirátů. „Jsa potrefen“ dorazil k pultíku samotný předseda SPD Tomio Okamura a vyčetl pirátům všechna jejich pochybení v oblasti korupce a transparentnosti, kterou se strana zaštiťuje. Na jeho slova reagoval poslanec Petr Třešňák, nicméně z jeho vystoupení vyplynulo, že Piráti nemanipulovali externí, ale jejich interní výběrové řízení.

 

Okamura odhodil svůj pověstný klid, který jej doprovází při řízení jednání od předsednického pultíku a sestoupil mezi „řadové“ poslance. Pirátům, kteří razí protikorupční a transparentní politiku,  připomněl v několika citacích jejich dosavadní škraloupy. Vaše místopředsedkyně Ingrid Romancová obvinila místopředsedu Pirátů Jakuba Michálka, že falšuje podpisy při komunikaci s ministerstvem, “ začal Okamura svůj výčet. Váš bývalý poslanec Mikuláš Pexa se veřejně nechal slyšet, že je sněmovně stejně jen kvůli tomu, abych se dostal do europarlamentu, což potvrdil i pan Michálek,“ pokračoval předseda Strany přímé demokracie.

Okamura dále také připomněl poslaneckému publiku, že ne všichni Piráti pravdivě zapisují své schůzky do stranického interního seznamu schůzek s lobbisty. Týkat se to má pražského zastupitele Viktora Mahrika, který se opakovaně sešel s trestně stíhaným majitelem společnosti JC Decaux Tomášem Tenzerem a přítelkyně Jakuba Michálka proslavenou porno anabází Michaely Krausové. Tu, jak Okamura připomněl, navíc obvinil pirátský zastupitel na Praze 2 Jaroslav Němec, že manipulovala výběrové řízení do dozorčí rady Obecního domu.

Oponovat se rozhodl pirátský poslanec Petr Třešnák, ale z obou jeho vystoupení vyplývá, že k manipulaci došlo, ovšem nikoli ve veřejném výběrovém řízení, ale v interním pirátském.

On (míněno Okamura – pozn. red.) mluvil o nějakých zmanipulovaných veřejných výběrových řízeních. Jste si tím jistý, pane předsedo? Skutečně? Nebyla to naše interní pirátská výběrová řízení? Naše interní, která si děláme tak, aby skutečně do dozorčích rad, správních rad byli obsazeni odborníci,“ snažil se Třešnák narovnávat.

To však nic nemění na tom, že k manipulaci došlo. „jsou tam zaznamenány změny, které dělala paní Krausová tak, aby jí vyšlo správné hodnocení asi na třetí pokus. V diskuzi jsem se to snažil přesně popsat tak, jak jsem to vnímal. Kdyby si to spočítala někde vedle na papír, tak se to nikdo nedozví. Bohužel v rámci nezabezpečené sdílené složky, která byla přístupná každému s odkazem, si šlo ověřit, kdo tam co měnil, a udělat si z toho takzvaný printscreen,“ uvedl Němec v rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz v říjnu 2019.