Flegr opět šokoval: Za mrtvé může Babiš, politici jsou psychopati, možná chtěli ušetřit na důchodech!

Mediálně známý profesor evoluční biologie Jaroslav Flegr opět nezklamal. V emotivním rozhovoru pro Reflex starostlivě uvedl, že se jeho katastrofické scénáře bohužel naplňují, a to ještě v mnohem větší palbě. Situace ale podle Flegra je a bude ještě horší. Myslí si, že umírat bude ještě hodně lidí. Fatální podle něj ale je, že se této situaci dalo předejít.  Opatření katastrofě bohužel nezabrání a za situaci viní jednoznačně Andreje Babiše. Závěrem zmiňuje zásadní důležitost vitamín D.

Profesor Flegr přiznal, že situace je vážná a zároveň zcela zbytečná. Podle něj obrovská kvanta lidí zemřou. „Já nechci zase děsit, ale je to špatný“, řekl s ustaraným výrazem v obličeji a lamentoval rukama. Opatření považuje za vhodná, ale jejich efekt nebude radikální. „Rozhodně ne, tak aby zmizel exponenciální nárůst“, zhodnotil efektivitu přijatých opatření Flegr. V období, kdy se daří chřipce, se bude dařit koronaviru“, varoval také před chřipkovým obdobím. Zmínil totiž, že pokles teploty o jeden stupeň znamená o 3 procenta vyšší nakažlivost.

Biolog viní ze současné situace přímo premiéra Babiše. „Ti mrtví jsou jeho mrtví“, řekl tvrdě na adresu Babiše.  Politici podle něj museli mít čísla, která dokazovala, jak špatná situace v Česku je. Podle Flegra kvůli pár „pitomým procentům“ ve volbách lidé zbytečně umírali a budou umírat. Zatím podle něho musel být nějaký záměr, kalkul. „Někdo si musel spočítat, že ti mrtví mu zato stojí“, nebál se vyslovit radikální soudy biolog a nevyloučil, že za tím také může být i něco jiného. Řada politiků jsou podle něj psychopati, což prý nemyslí urážlivě, ale „odborně“. „Takže je možné, že si třeba chladně spočítali, že se to vyplatí z ekonomického hlediska, já nevím, kam až viděli“, uvažoval vědec a odkázal k možné teorii ušetření na důchodech.

Předpovídat se teď dá jen v horizontu dvou týdnů, na jeho konci ale Flegr vidí ony mrazáky v ulicích, o kterých mluvil vicepremiér Hamáček. „Já doufám, že je mají připravené“, nebál se předpovídat katastrofu s tím, že tak jak nebude stíhat zdravotnictví, tak podobné to bude s pohřební službou.

Flegr říká, že mlčet mu nedovolí jeho svědomí. Nemohl by se jinak na sebe prý podívat v zrcadle, když by přihlížel, jak zbytečně umírají lidé. Chyb se stalo hodně, tou zásadní je podle Flegra otevření středních škol v září a upuštění od roušek. Kdyby tu platila pravidla jako ve Švédsku, tolika mrtvým bychom se vyhnuli.

Závěrem rozhovoru se zmínil také o imunitním systému. Když se imunitní systém setká s nemocí, tak se imunizuje, jsou tam paměťové buňky  a příště dokáže reagovat lépe. My jsme takto imunizovaní na jaře nebyli. „Ten dluh mrtvých zaplatíme na podzim“, předpovídá radikálně vědec a připomíná zásadní důležitost vitamínu D. „Obrovským způsobem ovlivňuje, jaký průběh nemoc bude mít a jestli se vůbec nakazíme“, apeloval na občany s tím, že vitamín C je také fatálně důležitý.  Stejně tak je podle něj podstatné se udržovat  v co nejlepší psychické a fyzické kondici.