Poslední důvěryhodný člověk pozbyl důvěry! Prymula v hospodě a bez roušky! Babiš nemá slitování, hledá nového ministra!

Tak to se nepovedlo. Ministr zdravotnictví, poslední postava se špetkou důvěry, si podepsal ortel. I přes vládní zákazy byl viděn v restauraci na pražském Vyšehradě a bez roušky. Upozornil na to deník Blesk, který skandální fotografie zveřejnil. Na nich je zachycen Roman Prymula a Jaroslav Faltýnek, jak vycházejí o půlnoci z hospody. Veřejnost, opozice i členové vlády se bouří. Takový výsměch občanům není možný, Prymula není nadčlověk. Chtějí  jeho hlavu na špalek, okamžitou rezignaci. Faltýnek se prý ve sněmovně omluvil, je to prý jeho vina. Babiš ale neměl slitování. Požaduje rezignaci a urychleně hledá nového ministra.

„Tahle věc se neměla stát,” apeloval Babiš. „Absolutní šok. Nechápu, když požadujeme od lidí, aby dodržovali pravidla, a komplikujeme jim život, tak musíme jít příkladem. Taková chyba se nedá omluvit,“ uvedl Babiš a omlouval se, že nikdo není nenahraditelný, ani on sám. „Já se moc omlouvám, budeme se snažit najít adekvátní náhradu,“ pokračoval.  Prymula je podle něj odborník, během první vlny byl významnou postavou. Z hlediska důvěry vůči vládě však není jiné řešení. „On musí jít příkladem. Tady platí padni komu padni, i když mě to mrzí, protože je to nepříjemná situace,“ řekl Babiš s tím, že o změně ministra bude jednat se Zemanem dnes v 16 hod. Premiér bude urychleně hledat za Prymulu náhradu. Jaroslava Faltýnka odvolá z funkce 1.místopředsedy hnutí ANO.

Ministr zdravotnictví v hospodě a bez roušky

Tak se na to podíváme, kolik opatření ministr dokázal za pár hodin porušit? Je jich povícero. Restaurace v Česku totiž musí být už od minulého týdne zavřené kvůli současné epidemické situaci. Lidé by také měli nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému. Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti. Sečteno, podtrženo. Pane ministře, neuspěl jste.

Podle Blesku dorazil Prymula do restaurace Rio´s ve středu před 22:00. Z podniku poté vycházeli další lidé, ministr odešel okolo 23:30. List uvedl, že Prymula si roušku nenasadil nejen při nastupování do auta, kdy mu řidič držel dveře, ale ani poté ve voze. O hodinu později z restaurace vyšel Faltýnek. Odjel autem, ale za nějaký čas se znovu vrátil a byl před restaurací s jejím majitelem Raimundem Špundou. Oba muži se bavili, ani jeden z nich neměl nasazenou roušku. Restaurace Rio´s na svém webu uvádí, že je kvůli nařízení vlády momentálně zavřená.

Opozice a členové vlády ihned volali po rezignaci

Prymulu už na sociální sítích vyzvalo několik nejen opozičních, ale i vládních politiků k rezignaci. „Všichni jsou si rovni, někdo rovnější. Tihle papaláši nemohou vést dobře náš stát v krizi. Nemají na to nejen manažersky, ale hlavně morálně. Důvěra je základ. Bez ní se vládnout nedá. Rezignujte,“ uvedl na Twitteru předseda hnutí STAN Vít Rakušan.Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek zase uvedl, že by se Prymula měl omluvit a okamžitě odstoupit. „Okamžitě, prosím! To je jediný způsob, jak ještě můžete přesvědčit veřejnost, že svá opatření myslíte vážně a že je lidé mají dodržovat,“ napsal.

Obdobně šéf ODS běsní nad Prymulovo chováním. „Tady doslova platí, že kážou vodu a pijí víno. Opravdu si někdo ještě myslí, že tato vláda nás dokáže provést pandemií? Ministr Prymula a místopředseda hnutí ANO Faltýnek se vysmáli všem lidem, kteří se bojí o svoje zdraví, o život svých blízkých a o holou existenci“, rýpl si na Twitteru.

Ivan Bartoš předseda Pirátů má stejný názor. Je to podle něj výsměch občanům i zdravotnickému systému. Pokud jsou informace médií pravdivé, jde o naprostý výsměch a pohrdání občany. A také zdravotníky a dobrovolníky, kteří pracují v nemocnicích. Není možné, aby pan ministr Prymula i místopředseda ANO Faltýnek porušovali opatření platná pro všech deset milionů občanů.

S kritikou nezůstali pozadu ani členové vlády. „Chování p. Prymuly, kdy pod rouškou noci navštěvuje restaurace, ačkoliv jejich provoz sám zastavil a neobtěžuje se ani nosit roušku, je naprostá arogance moci a papalášství v nejhorší možnou chvíli. Nelze něco nařizovat občanům a sám se chovat jako nadčlověk. Měl by ihned rezignovat“, nešetří ministra ani člen vlády Lubomír Zaorálek.

Podobnou rétoriku tasí dokonce i ministr vnitra Hamáček. Byť uznává jeho odbornost, svým počinem ztratil jakoukoliv důvěru. Na Facebooku napsal: „Ministr Prymula bohužel přišel tímto o veškerou důvěryhodnost jako hlavní tvář boje s pandemií. Jakkoliv je to složité, neboť je nezpochybnitelným odborníkem a hlavním autorem strategie proti covidu, nemůže podle mě pokračovat jako ministr zdravotnictví ČR,” napsal Hamáček na svůj Facebook.

Jaroslav Fatlýnek si sypal popel na hlavu

Jaroslav Faltýnek si sypal popel na hlavu a omluvil se. Podle něj je to jeho vina. „Omlouvám se za to, že jsem narušil důvěru, že jsem poprosil pana ministra, abychom se potkali v uzavřené hospodě,“ uvedl Faltýnek. Majitel restaurace je nechal v salonku v době, kdy už restaurace byla po dvacáté hodině večer zavřená, probrat věci u kafe.

Vzděláním epidemiolog Prymula se stal ministrem zdravotnictví 21. září. Nahradil Adama Vojtěcha (za ANO), který rezignoval. Po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru byl Prymula dva týdny šéfem Ústředního krizového štábu, poté vedení převzal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prymula byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika.