Fiala: Na účet vládě přijde čas, teď to chce disciplínu! „Jste vyděšený kývač“, kontruje diskutér na síti

Petr Fiala, šéf ODS se vžil do role spasitele. Celou společnost opakovaně v posledních dnech vyzývá k zodpovědnosti. „Společně to zvládneme“, zní téměř v každém jeho příspěvku. Tvrdí, že je na čase vir nekompromisně zastavit, aby už tak fatální situace dál nezhoršovala. Podle něj už není čas na politické soupeření. Je potřeba okamžitě jednat, nastolit disciplínu a sebezapření. Někteří diskutující na síti s ním ale nesouzní. Podle jednoho z nich, se mělo přestat politicky handrkovat již mnohem dříve. Druhý Fialu nabádá, ať přestane být „vyděšený kývač“, ale odpovědná opozice.

„Situace je podle aktuálních informací extrémně špatná. Prosím Vás o odpovědné jednání. Musíme se pokusit šíření viru zastavit. Už to nemá nic společného s běžným politickým soupeřením. Nerespektováním nařízení se nevymezujete vůči A.Babišovi, R.Prymulovi či komukoli jinému“, apeluje na občany pravicový politik a dodává, že je potřeba zabrat. „V tuto chvíli je asi jedinou naší zbraní 14denní disciplína a sebezapření, musíme to prostě zkusit. Pak přijde čas, abychom vládě vystavili účet. Současný alarmující stav je obrovské selhání vlády a za to musí nést odpovědnost“, pokračuje a rázně dodává, že nyní je zásadní a primární zastavit toto dynamické šíření covidu a to co nejrychleji. „Nepodceňujte prosím současný stav, buďte ohleduplní a zodpovědní. Musíme to společně zvládnout“, dovolá se.

Stranický šéf ODS totiž po čtvrtečním jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou napsal výzvu spoluobčanům. „Situace je podle aktuálních informací extrémně špatná”, varuje a dodává: „Situace se vládě totálně vymkla z rukou a jinak, než společně, to nezvládneme. Možná se v tuto chvíli pandemie netýká zdravotně přímo Vás, ale týká se třeba Vašich blízkých nebo přátel. Ale hlavně, další vypnutí země z důvodu přetížených zdravotnických kapacit by se ekonomicky týkalo úplně všech. Prosím, buďme zodpovědní a zvládneme to”, je napsáno ve výzvě.  „Nedokázali jsme druhou vlnu ani přibrzdit, ani ji nemáme pod kontrolou, a ani dnes jsme nedostali uspokojivé odpovědi na některé otázky”, pokračuje se.

Někteří diskutující na sítích ale takový postoj nesdílí. „Heureka ODS po měsíci zjistila, že situace je vážná a vyzvala občany k sebekázni, tohle jste mohli udělat už před 14 dny a ne neustále kritizovat…dost vašich voličů bere Covid jako politický nástroj, je na vás, abyste toto přemýšlení ve voličích změnili“, reagoval na příspěvky Fialy Pavel Minařík.

Fiala ve výzvě také odkázal k nedostatečnému testování a trasování. „Testování je dosud nedostatečné a trasování nestíhá nárůst. Při současné rychlosti viru už zřejmě ani stíhat nebude“, zaznělo ve výzvě.

Další pod příspěvkem zase oponoval nařčení, že lidé nedodržují vládní nařízení. „Pane profesore, buďte důsledná opozice, ne vyděšený kývač. Nepodléhejte představě, že lidé nedodržují vládní nařízení, to je propaganda. Lidé je dodržují, nosí hadry na hubě, sedí doma na home office, omezují sociální kontakty na nula nic. A stejně Covid jede. Kde je problém?“, diví se další diskutér.

 

Celkový počet hospitalizovaných stoupl enormně v posledních dnech o stovky. Jenom za říjen tak podle posledních údajů ke středě 7. října vzrostlo množství lidí s covidem-19 v nemocnicích o dvě třetiny na 1741. Ještě výrazněji se zvýšil počet hospitalizovaných v těžkém stavu, a to o čtyři pětiny na 360.