Exespéďák Volný si nechal vydezinfikovat mikrofon, a pak začal chrlit: Nenaočkovaní se žlutou hvězdou, děti geneticky poškozené!

Ve Sněmovně bylo v pátek před obědem docela dusno. Nezařazený poslanec Lubomír Volný, zvolený za SPD, se obul do ministra zdravotnictví Blatného a označil jeho výroky za drzé. Volného namíchlo především plánované zvýhodnění osob naočkovaných proti covidu. Podle něj by pak skupina nenaočkovaných rovnou mohla připnout židovskou žlutou hvězdu.

„Děkuji, pane předsedající. Dobrý den, dámy a pánové. Já se vám nejdřív omluvím, že vystupuji nezarouškovaný, protože se mi podařilo roušku si poškodit a další je na cestě, takže poprosím zaměstnance Kanceláře poslanecké, jestli by po mně mohli vydezifikovat mikrofon,“ řekl v úvodu svého vystoupení poslanec, který vystupoval bez roušky.

Vyjádřil jisté znepokojení nad vakcínou. „Já bych ani neřekl očkování, ale spíš vakcinaci vakcínou, která nemá řádný běžný způsob schválení, která si poprvé v historii bude hrát s lidským genomem, která může měnit vlastnosti vašich dětí, protože se uvádí, že může mít přesah až do dědičnosti,“ varuje na plénu poslanec s tím, že  ve společnosti vzniká velmi výrazná polarita mezi těmi odpůrci očkování a těmi, kterým je to vlastně jedno, protože o vakcíně nic nevědí. Volný mluvil o tom, že „někdo bude zvýhodňován, protože se nechá vakcinovat, a někdo jiný bude občanem druhé kategorie, ve své podstatě bude nosit židovskou žlutou hvězdu, aby na něj lidé na ulici mohli plivat,“ rozohnil se.

Přestřelka mezi poslanci

Volný svým vystoupením reagoval na ministra Blatného, který předtím v diskusi uvedl, že „zvýhodnění je dáno samotným očkováním,“ a odkázal například k cestě do rizikové oblasti. Blatný rovněž reagoval na vystoupení poslankyně SPD Karly Maříkové, která poukazovala na dřívější vyjádření ministra, že  naočkovaní budou zvýhodněni. Mladá poslankyně brojila proti polarizaci lidí na očkované a neočkované.

Blatný, jindy zdrženlivý v razanci i obsahu svých výroků, si neodpustil ráznější řečnickou otázku na svého předřečníka Volného. „Chce snad poslanec říci, že vakcinace je znásilňování? Nikdo neřekl, že se jedná o povinné očkování,“ ohradil se proti vystoupení bývalého poslance SPD. Ministr si také na jeho adresu rýpnul s poukazem, že nedodržuje platné opatření o povinném nošení roušek ve vnitřních prostorech.

Gajdušková se nechá naočkovat

Do debaty mimo jiné vstoupila i poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD), která vakcinaci bránila. „Já za prvé dopředu říkám, nechám se očkovat proti covidu,“ uvedla v úvodu své reakce poslankyně s tím, že jinak pandemii nezastavíme. Podle poslankyně je potřeba řetězec infekce přerušit. A odkázala také k právu na zdraví vymezené v základní listině práv a svobod. Podle ní právě právo na zdraví může zajistit vakcína.

Poslanci v pátek  schvalovali vládní návrh zákona o vakcínách proti koronaviru. Umožní hrazení dobrovolného očkování proti covid-19 z veřejného zdravotního pojištění a předpokládá také odškodnění za případnou újmu způsobenou očkováním.