Demonstranti rozbili ležení před ministerstvy i Sněmovnou. Vadí jim rozhodnutí Uhelné komise

Ekologičtí aktivisté nechtěli nic nechat náhodě a svůj boj za lepší klima podpořili několika demonstracemi před klíčovými ministerstvy. Chtějí na sebe upozornit a Uhelnou komisi, tedy poradní orgán vlády, postrčit, aby se přiklonila k co nejrychlejšímu a nekompromisnímu ukončení těžby a spalování uhlí. V případě posunutí verdiktu o další termín jsou ochotni v demonstracích pokračovat. Komise zasedala v pátek. Doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038.

„Obsadili“ Ministerstvo životního prostředí, rozbalili stany před resortem dopravy a průmyslu. Nepočetná skupinka se usídlila i před Úřadem vlády a na Malostranském náměstí v blízkosti Sněmovny. Tuto trojici státních úřadů si vybrali demonstranti pro své vyjádření odmítavého postoje. Chtějí na sebe upozornit a přitáhnout mediální pozornost k tématu ukončení těžby uhlí. Jsou odhodlaní neodejít, dokud nebude rozhodnuto. Ven do tisku prosákly informace, že ministra Havlíčka začala hlídat policie. Důvod neprozradil, což nahrává dalším spekulacím.

Chtěl by někdo z aktivistů sáhnout po násilí? „To naprosto odmítáme, je to nesmysl. Nemůžeme zaručit, že to někdo neudělal, ale určitě nikdo z nás,“ svěřila se dívka, která přišla podpořit protesty proti další těžbě uhlí.

Některé aktivisty před sídlem resortu dopravy a průmyslu zpovídala redakce Naseustecko.cz. Je zima, pražské chodníky pokrývá sníh, ale mladí aktivisté mají postavené stany a nehodlají jen tak odejít. Skupinka chlapců patřící k odpůrcům těžby uhlí si krátí čas hraním fotbálku. Paní z Ministerstva obchodu a průmyslu, které skončila pracovní doba a jde domů z práce kroutí hlavou. „Já nevím, co blázní,“ prohlásila pro Naseustecko.cz.

O co demonstrantům jde?

„Já to neumím dobře formulovat, zkuste se zeptat někoho jiného,“ prohlásila oslovená slečna. Mnoho z nich jsou věkem ještě mladí, že těžko formulují své myšlenky. „Jsme tu proto, aby se o problému mluvilo. Je nám jasné, že Uhelná komise je pouze poradní orgán, ale i tak chceme, aby viděli, že nám to není jedno,“ prohlásil jeden z mladých demonstrantů. Ve hře jsou stále tři termíny ukončení těžby, pro který bude komise hlasovat, to není jasné. Většina odhadů hovoří o roku 2038. To ale aktivistům nevoní. „Jsme pro nejrychlejší ukončení těžby uhlí, spalováním vznikají škodliviny. Bohužel je ve hře i politika a ekonomické zájmy určitých firem a lobbistů,“ pronesl aktivista.

Komise v pátek rozhodla

Závěry Uhelné komise jsou dané. Dle jednoho z předsedů komise, vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) komise pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Podle něj jde o rozhodnutí kompromisní. Havlíček také uvedl skóre hlasování. Z 19 členů komise podle něj hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. Konečné slovo bude mít vláda. S usnesením nesouhlasili oba zástupci ekologických organizací v komisi – Jan Rovenský a Jiří Koželouh.