Daniela drtinová dostala cenu. Je jím bronzový Bludný balvan od skeptiků ze Sisyfa. Radost z toho asi moc nemá

Bludný balvan

V posluchárně matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy došlo na předávání anticen Bludný balvan. Satirickou anticenu každoročně uděluje Český klub skeptiků Sisyfos, který se snaží propagovat vědu a kritické myšlení. Letošní rok měl velmi zajímavou výherkyni. Na třetím místě se umístila moderátorka DVTV a právnička Daniela Drtinová.

Komitét pro udělování Bludných balvanů rozhodl ocenit bronzovou anticenou novinářku Danielu Drtinovou za excelentní ukázku špatné novinářské práce ve vleku vlastních kognitivních zkreslení. Sisyfos, Drtinovou, touto formou zkritizoval za její nesmyslné ,,ezo“ výroky a její podporu pseudovědy, kterou neváhá propagovat a dělat o ní rozhovory dokonce i v DVTV. Drtinová například prohlásila: “Příznačné u mě také bylo, že se začátkem sexuálního života jsem začala mít velké problémy s těmi ledvinami. Dokonce to vypadalo, že klidně můžu skončit ve čtyřiceti na transplantačním stole. Říká se, že strachy a úzkosti – nejen osobní, ale i rodové – se ukládají do ledvin. No a jak jsem pokračovala v čištění rodové linie, nemoc postupně ustupovala.“

Kritiku schytala také za výběr hostů do DVTV, mezi kterými byl pochybný léčitel Milan Calábek nebo andělolog Emil Paláš. Nechyběla ani Jarmila Klímová, kterou neslavně proslavila kauza Aktip. Ano, řekněme, že Jarmile Klímové rozhovor ,,zadarmo“ úplně nedala, nicméně u Calábekovi a Palášovi nadšeně přikyvovala.

Sama Drtinová kritiku klubu neskousla příliš dobře. Kritiku označila za hon na čarodejnice a cenzuru.

Daniele Drtinové se místo průpravy ve vědecké metodě a kritickém uvažování dostalo velmi důkladného školení ve všem metafyzickém od lidových ezoblábolů po vysokou magii s nutným otevřením mysli až do stavu, kdy vám z hlavy vypadne mozek, vezme nervy na hemisféry, a uteče někam za humna. U prostého člověka je to smutné, u novinářky, jež svými rozhovory ovlivňuje tisíce lidí, jde o tragédii, sice metafyzickou, ale nikoli metaforickou. Výsledky přístupu názor jako názor, odborník jako léčitel, divák si názor udělá sám pozorujeme už něco přes rok v přímém přenosu, a asi jste si už všimli: Umírají na něj lidi. Píše ve svém prohlášení Sisyfos.

Spolu s anticenou, kterým je kámen natřený bronzovou barvou, dostala Daniela Drtinová možnost používat ,,anti-akademický“  titul BLB. Titul je možno psát i jako Bl.b. Je tedy už jen na ní, jestli si titul přidá před, nebo za své jméno.

Co je to anticena Bludný balvan?

Anticena se uděluje za pseudovědnou činnost a uděluje se pravidelně každý rok. Ceny jsou udělovány vždy za rok předchozí. První ročník proběhl v roce 1999. Balvany jsou udělovány v kategoriích jednotlivců a družstev. V každé kategorii se udělují nejvýše tři Bludné balvany. K 10. výročí předávání byl dokonce udělen Jubilejní Diamantový Bludný Arcibalvan.

Cenu navrhla a vyrobila výtvarnice Jitka Splítková. Jde o kameny nabarvené příslušnou barvou: bronzovou, stříbřenkou a zlatěnkou. Výjimku tvořily jubilejní diamantové balvany, která byly předány ve formě pytlíku sazí. Při aplikaci vysokého tlaku a teploty se totiž promění v diamanty.

Ocenění jsou na satirické předávání vždy srdečně zváni a mohou si cenu osobně převzít.

Pokud oceněný dostane Nobelovu cenu, může Bludný balvan vrátit. Výbor Sisyfa ho následně vymaže z rejstříku Laureátů.

Mezi nejslavnější české Laureáty patří například Karel Gott, herec Jaroslav Dušek, nebo dokonce i Andrej Babiš. V kategorii družstva se mohou oceněním chlubit například Česká televize, TV Nova a Prima, nebo časopis Vesmír.

Daniele Drtinové k nově získané ceně a titulu srdečně gratulujeme.