Šok na Olympiádě v Tokiu. Zlatou medaili vyhrál íránský terorista. Závodil ve střelbě

Šok na Olympiádě v Tokiu. Zlatou medaili vyhrál íránský terorista. Závodil ve střelbě

Stal se prvním Íráncem v historii, který vyhrál na Olympiádě zlatou medaili. Zároveň svým vítězstvím rozpoutal velkou diskuzi a vlnu nevole. Kdo je Džavád Forúghí a proč jeho vítězství vzbuzuje takové vášně?

Jednačtyřicetiletý závodník byl nejlepší ve střelbě vzduchovou. S výkonem 244,8 bodů si doslova vystřílel zlato. Zapsal se jak do historie své země, jako první Íránec, který získal zlato, tak i do historie olympijské, která ho označuje jako teroristu.

Džavád Forúghí je totiž nejenom sportovec, ale také členem íránských revolučních gard. Organizace je vedená na teroristickém seznamu USA.

Íránská sportovní a lidskoprávní organizace Spojení za Navida ale napsala dopis izraelskému listu The Jerusalem Post, v němž píše, že udělení zlaté olympijské medaile střelci Džavádu Forúghímu „považuje za katastrofu nejen pro íránský sport, ale i celou mezinárodní komunitu a zvláště pro reputaci Mezinárodního olympijského výběru.

Organizace Spojení za Navida se jmenuje podle popraveného řeckořímského zápasníka Navida Afkarího. Sportovce měl íránský režim věznit a mučit. V září loňského roku byl popraven.

Skandálů okolo Íránu se během Olympiády vyrojilo více. Íránsko-americká novinářka a bojovnice za ženská práva informovala, že íránský režim plánoval její únos ze spojených států, kam emigrovala.

Spojení za Navida tvrdí, že Íránské revoluční gardy se dopouštějí „násilí a zabíjení nejen Íránců, ale také nevinných lidí v Sýrii, Iráku a Libanonu“. Dodávají, že skupina figuruje na americkém seznamu teroristických organizací.

Fakt, že je vítězný olympionik členem této organizace, připomněl po jeho triumfu v Tokiu i provládní deník, který ukázal snímek Forúghího vojenského pozdravu na stupních vítězů.

Zdroj: seznam zpravy