Cinknuté volby v Americe? Bohužel, možné to je i v Česku, varuje bývalý poradce prezidenta Klause

Ve Spojených státech existuje několik možností, jak hlasovat ve volbách. Vedle příchodu do volební místnosti ve volební den lze hlasovat také dřív, takzvaně distančně. Ty letošní volby odhalily obrovský nárůst obliby hlasování poštou a odevzdávání hlasu s předstihem. Zároveň však vnesly řadu pochybností a dozajista zaměstnají v nejbližší budoucnosti americké soudy. Donald Trump, prezident, který vyšel z této volby jako poražený, se tím netají. Objektivita a legitimita voleb získává podle jeho vyjádření trhliny.

V souvislosti s volbou nejmocnějšího muže světa za oceánem, připomněl však také i Jiří Payne, bývalý poradce českého prezidenta Václava Klause, na to, že pochybnosti padaly už v minulosti i v Česku. Jen se o tom nahlas nemluvilo.

„Když tak sleduji americké spory o poctivost sčítání hlasů, musím si připomenout situaci u nás. Podezření jsme měli už před několika lety. Proto jsme v rámci Svobodných vyvinuli dvě aplikace. První na registraci zástupců do volební komise. Díky tomu jsme měli absolutně nejvíce zástupců v komisích. Druhá aplikace, kterou si naši zástupci v komisích stáhli do mobilu, jim umožňovala po skončení sčítání naskenovat výsledný protokol a přepsat výsledky podle jednotlivých stran do aplikace. Na základě přijatých dat z volebních komisí jsme mohli provést nezávislé sčítání hlasů a tak si překontrolovat, zda ministerstvo sčítá správně,“ popsal ochranný mechanismus před možným cinknutím voleb u nás, Payne. „Když jsme se pokusili ale ten náš systém použít, ministerstvo nám zakázalo nezávislé sčítání. Zkrátka – nedovolilo členům komisí kopírovat si výsledky,“ dodal.

Bezprecedentní morální rozvrat nedává velkou naději

Jeho podezření je samozřejmě znepokojivé, protože legitimita a nezaujatost voleb je hlavní oporou demokratického systému. Přesto se podle všeho Jiří Payne, který působil v minulosti též jako europoslanec, za svými domněnkami stojí. Důvodů k tomu má, jak přiznal i na svém facebookovém profilu, hned několik.

„Když tak pozoruji poměry u nás, jak dochází k bezprecedentnímu morálnímu rozvratu zejména v naší politice, nelze se mně divit. Ministři podvádějí, premiér lže, zdá se, že také manipuluje s úřady, které by měly být nezávislé. Možná, že unesl svého syna a někde jej vězní, protože od posledního setkání se Slonkovou (novinářkou Seznamzpráv, pozn. red.) jej nikdo neviděl. Když pozoruji, jak se na Slovensku už pokoušejí alespoň některé nepoctivé úředníky a policisty stíhat a u nás se nic podobného neděje, tak považuji návrhy, že by se mělo hlasovat elektronicky, za šílené. Papírové hlasy se přece dají jasně přepočítat. Ty počítačově sečtené hlasy však nikdo nezkontroluje,“ upozornil na záludnost nového typu voleb Payne.

V Česku se volby přes internet stále oddalují

Jak je dnes již známo, některé evropské země volby přes internet vyzkoušely, ale vrátily se zpět ke klasickému způsobu, úspěch zaznamenalo jen Estonsko. V Česku se o zavedení hovoří dlouhé roky, ale vždy převážily zdůrazňované mínusy volby a její rizika. A to přesto, že by umožnily nakonec úsporu ve státní kase. Takzvaný e-voting je tak u nás stále hudbou budoucnosti. Možná i kvůli tomu, že experti upozorňují, jak by byly volby přes internet náchylnější ke kybernetickým útokům třeba ze strany zahraničních zpravodajských služeb.

Ve Spojených státech se volební zákony liší v každém státě. Obecně lze říct, že pokud volič předpokládá, že nebude moci přijít k volbám osobně, využije voličský průkaz. Volí  s ním pak on-line, poštou nebo hlas odevzdá i na určených sběrných místech.

Různá pravidla v USA přinesla zmatky

V současné volbě prezidenta některé americké státy rozeslaly korespondenční lístky automaticky všem registrovaným voličům, v jiných o ně musel zájemce sám požádat. V Pensylvánii dříve například platila povinnost mít závažný důvod, aby byla žádost o možnost hlasovat poštou schválena. Toto pravidlo však bylo před volbami v roce 2020 zrušeno s ohledem na bezpečnost voličů v době pandemie.

V Louisianě požadují důvod, pokud volič neslouží v armádě či nežije v zahraničí. Texas umožňuje hlasovat poštou pouze osobám starším 65 let, nemocným či invalidním, lidem pobývajícím v zahraničí a vězňům.

Bohužel, i pravidla, jak správně lístek vyplnit, se lišil v jednotlivých státech. Nedodržení správného postupu z návodu, který voliči dostali, znamenalo nezapočítání lístku.