Opoziční politici gratulují Bidenovi a chování Trumpa odsuzují. „Opravdový politik, respektuje vítěze“, zaznívá

Nejsledovanější volby světa jsou za námi. Ne všichni politici dokáží uznat porážku s galantností a grácií, a to nemusíme chodit daleko. Právě dosluhující Donald Trump se chová jako zhrzené malé dítě, které kope okolo sebe.  Svůj neúspěch neumí přijmout ani přiznat, volby prohlašuje za neplatné a hodlá se soudit. Bidenovi ale napříč tomu všichni již gratulují jako novému prezidentovi USA. Čeští politici chování odcházejícího prezidenta, který na podruhé neobhájil svůj mandát, jednoznačně odsuzují.

Americký prezident Donald Trump, který je evidentně ze své očekávané prohry nešťastný, rozporuje sčítání hlasů, kde jen to jde.  Opakovaně hovoří o volebním podvodu, ačkoliv se mu jej zatím nepodařilo prokázat.

Tým prezidenta napadl průběh voleb hned v několika státech. Soudy některé ze stížností ale již odmítly – například v v Georgii či Michiganu. V Pensylvánii či Nevadě jsou spory stále nevyřešené.

Nejnověji žaloba putovala například do Arizony. „V jednom z okresů tam podle ní neprávem odmítli hlasy některých voličů kvůli chybě pracovníků ve volebních místnostech“, uvádí server České noviny.cz a pokračuje: „Podle prezidentových právníků tam pracovníci ve volebních místnostech nesprávně instruovali některé voliče, kteří na volebních přístrojích vyplnili příliš mnoho kolonek, čímž svůj hlas zneplatnili“.

Čeští politici chování Trumpa kritizují, blahopřejí Bidenovi

Čeští politici chování Trumpa – před kterým stojí nelehký úkol, tedy uznat porážku – odsuzují. Například Miroslav Kalousek, bývalý předseda TOP09 považuje gesto odcházejícího šéfa Bílého domu za sobecké. „Nepřiznat porážku a nevyzvat své voliče k respektu ke zvolenému prezidentovi může jen člověk, kterému vůbec nezáleží na vlastní zemi a myslí jenom na sebe. Bohužel na tom nejsme na pozicích prezidenta a premiéra lépe“, glosoval Kalousek a nezapomněl si rýpnout i do českého vedení státu. My Kalouskovi zase připomínáme pivíčko minulý týden v zavřené hospodě!

Ve Spojených státech při prezidentských volbách je totiž uznání porážky ze strany neúspěšného kandidáta symbolických gestem, které uzavírá danou kapitolu boje. Nemá ale právní váhu.

Pražský primátor to vidí jasně. Podle něj vítězství Bidena je lepší variantou, nejen pro USA, ale pro celý svět. „Každý politický duel může mít dva vítěze. Toho, kdo podle pravidel vyhraje, a toho, kdo uzná prohru a pogratuluje soupeři. V USA je ale vítězem pouze Joe Biden. Věřím, že představuje nejen lepší volbu pro celý svět, ale že reprezentuje také lepší politickou kulturu. Gratuluji!“, okomentoval výsledky Hřib (Piráti).

Podobného názoru je i Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Opravdový politik, respektuje vítěze a důstojně přizná svou porážku. Gratuluji Joe Bidenovi, který teď musí lidem v USA dokázat, že mu na nich opravdu záleží a dokáže je spojit. Jeho důstojnost a rozvaha mohou být pro ČR i Evropu příslibem dobrého partnerství“, apeluje lidovecký poslanec.

Lidé z blízkosti Trumpa poukazují na vybičované emoce a nabádají, aby poražený prezident dostal trochu času na zpracování svých emocí. „Potřebujeme, aby tyto volby neobcházel žádný stín pochybností. Potřebujeme vědět, že vítěz je skutečně vítěz. Jakmile to bude jasné, jsem přesvědčen, že Donald Trump bude jednat a mluvit jako velký prezident,“ uvedl v komentáři pro deník Wall Street Journal podle serveru Aktualne.cz bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney.