Výčepáci k pásu?! Prouza spílá Dufkovi: Pohrdá lidmi, chce návrat komunistických pořádků

Odborář Bohumír Dufek se s tím nemazlí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že polovina hospod může zkrachovat. Stejně tak tvrdý byl i k OSVČ, podle něj by bylo nakonec pozitivní, kdyby se rekvalifikací dostali na úřadu práce  k jiným oborům. Například svářečů je podle něho pořád málo. Tomáš Prouza, ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruku pro redakci Vysokahra.cz uvedl, že se nestačí divit. Takové pohrdání poctivě pracujícím člověkem je neakceptovatelné, uvádí. Podle něj je rolí odborářů lidi chránit, ne jimi pohrdat a brát jim šanci na slušnou obživu.

Koronavirová krize přinese zásadní proměnu na pracovním trhu, tvrdí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. A hned v začátku se opírá do nového ministra zdravotnictví Jana Blatného. Podle něj jeho komunikace je špatná. „Jestliže někdo podepíše petici proti vládě, tak by měl mít dost morálních kvalit na to, aby řekl, že do vlády nemůže, a ne že do ní při první příležitosti hned běží. Podle mě by to slušný člověk odmítl. Jeho vymlouvání je trapné“, uvedl v rozhovoru.

Hospody, služby, cestovky mohou klidně zkrachovat

A pokračoval, že máme podporovat ty, kteří něco vyrábějí a dělají přidanou hodnotu a ne firmy, které de facto žijí ze spotřeby. „Nechápu, proč bychom měli mít 40 tisíc hospod, když jsou to ve většině případů jen putyky, kde se nalévá alkohol“, nezdráhal se soudů odborář. A pokračoval, že je možné, až to všechno skončí, že zjistíme, že restaurací potřebujeme jen polovinu. „Naštěstí stále běží a funguje průmysl. Služby neřeším. Hospody a kadeřníci jsou profese, kde se nejlépe z problému zmátoří. Větší problém je s fabrikou nebo i s malou firmou, protože většinou jsou to specialisté“, míní a dodává, že právě  službách jako hospody, kadeřnice nebo cestovky lidé začnou šetřit.

„Tak ať zkrachují“, říká na jejich adresu s tím, že je to prostě očistný proces, který funguje. „Však krachují firmy, i když je vše v pohodě. Zatím ale nikdo nezkrachoval, vždyť je vláda štědře ocenila. Třeba OSVČ, ať dělají nebo nedělají, tak berou 500 korun denně. Musíme všichni pochopit, že dojde k obrovské restrukturalizaci celé společnosti. Jen půjde o to, aby ti, kteří budou mít přidanou hodnotu ve svých výrobcích, získali ty, kteří budou bez práce“, pokračuje ve svých razantních výrocích odborář.

Naváží se i do cestovních kanceláří. Podle něj agentury dostávají státní dotace a zároveň odkládají platby. „Firmy začnou krachovat a lidem, kteří mají vouchery, tak jim budou na nic“, uvedl s tím, že podle jeho soudu ten, kdo si koupil voucher na příští rok výrazně riskuje.

Každého třetího úředníka by odborář propustil

Na otázku, zda by se stát spíše neměl snažit krachu zabránit pak odpovídá, že stát to dělá. „Během první vlny pomohl všem. Teď přišla druhá vlna a nikdo neví, zda nepřijde další a prostě slabé podniky, které nedokáží oslovit občany, tak prostě nemohou přežít“, uvádí a „pozitivně“ hodnotí, že se někteří zkrachovalí lidé půjdou přihlásit na pracovní úřad. V kontextu času se někteří podnikatelé snaží uměle prodloužit dobu, po kterou budou existovat. Někteří ale ne, a opravdu se budou muset jít přihlásit na pracovní úřad. Ale může to mít velice pozitivní efekt a na trhu se objeví skupina lidí, kteří budou moci pracovat v jiném oboru“, přibližuje své stanoviska.

K zástupcům živnostníků je nesmlouvavý. Byl bych pro záchranu všech OSVČ třeba ve chvíli, kdy by platily vyšší daně. Pokud se českým podnikatelům ta podpora dá, oni jsou schopní a zvládnou to. Ale problém je v tom, že na tu dobu peníze nemáme. A pokud by v Česku platily daně velké nadnárodní korporace, které tu podnikají, tak by peníze být mohly“, domnívá se.

Současně se vyjadřuje skepticky, aby se přidávalo plošně státním úředníkům.Podporuji, aby se přidalo hasičům, zdravotníkům, sociálním pracovníkům nebo zaměstnancům finanční správy. Kdybych měl tu možnost, tak bych z fleku postavil všechny úředníky do jedné řady a každého třetího bych propustil. My jsme si zřídili stát proto, aby nám sloužil, a ne proto, abychom my sloužili jemu“, jde tvrdě proti zaměstnancům státní správy.

Tomáš Prouza nechápe. Podle něho jde o pohrdání poctivě pracujícími

Vyjádření odboráře Dufka zvedlo mnohé ze židle. Mezi nimi například ekonom a prezident Svazu obchodu a průmyslu Tomáš Prouza. Podle něj je to neakceptovatelné pohrdání pracujícím člověkem, jak uvedl pro redakci Vysokahra.cz.

„Čtu si to vyjádření pana Dufka a zírám na to s otevřenou pusou… Takové pohrdání jakýmkoliv poctivě pracujícím člověkem, jaké předvedl pan Dufek, je naprosto nepřijatelné. Jednoznačně odmítám, aby tady někdo navracel staré komunistické pořádky a rozděloval lidem umístěnky k pásu, protože se mu nelíbí, že si lidé chtějí vybrat svou vlastní cestu“, reaguje pro server Vysokahra.cz ekonom a zdůrazňuje, že podíl průmyslu v ČR je pouhá třetina HDP, dvě třetiny tvoří služby. „Velká část těch služeb vytváří výrazně vyšší přidanou hodnotu než stání u pásu a montování autodílů, které podporuje pan Dufek. Dufkova snaha chránit umírající dinosaury tím, že jim přihraje levnou pracovní sílu, je možná pochopitelná, ale naprosto nepřijatelná. Vždy jsem si myslel, že rolí odborářů je lidi chránit, ne jimi pohrdat a brát jim šanci na slušnou obživu“, uzavírá pro VH Prouza.

Asociace samostatných odborů, s asi 200 tisíci členy, je druhou největší odborovou centrálou v České republice, která sdružuje především technické a zemědělské svazy. Dufek, který asociaci zastupuje, je mimo jiné autorem návrhu, aby děti odjely na tzv. koronavirové školy v přírodě.