Ceremoniál nebude! Mynář: Ať si jde Hřib nafackovat, oceňovaní nejsou hladová prasata

Veletoč ohledně ceremoniálu 28.10. má své rozuzlení. Přemlouvání Miloše Zemana aby ustoupil, se vyplatilo. Prezident se umoudřil a odložil předávání státních vyznamenání 28. října o rok. Podle kancléře Vratislava Mynáře na doporučení ministra zdravotnictví ceremoniál tedy letos neproběhne. Pražský primátor Zdeněk Hřib rozhodnutí vítá. Dříve totiž kriticky uvedl, že kdyby se oslavy uskutečnily, jednalo by se o pohrdání občany v přímém přenosu. Mynář mu to ale tvrdě vrátil. Na tiskovce ho označil za „člověka bez špetky slušnosti“, který by měl odstoupit a někde si nafackovat.

„Na základě doporučení pana ministra zdravotnictví, pana profesora Prymuly, pan prezident rozhodl, že státní akt předávání státních vyznamenání bude odsunut a bude se konat 28. října 2021,“ řekl Mynář k odloženým oslavám.

Miloš Zeman s Romanem Prymulou (za ANO) totiž jednali o podobě ceremoniálu k 28. říjnu ve středu. Ministr předem podotkl, že není příznivá epidemická situace a prezidenta se snažil přesvědčit. Rozhodnutí prezidenta republiky potom ocenil. „Vážím si toho, že pan prezident dal na mé doporučení a předávání státních vyznamenání 28. října zrušil,“ uvedl na Twitteru Prymula.

Podobné radostné ovace vyjádřil i pražský primátor Zdeněk Hřib. „Jsem rád, že došlo k odsunutí konání této akce, která byla plánována v naprostém rozporu se současnou epidemickou situací“, vyjádřil se na sociální síti. Byl totiž jedním z předních kritiků plánovaného ceremoniálu. Dříve totiž přirovnal spor o ceremoniál 28.října k aféře hradního kancléře Vratislava Mynáře v první vlně pandemie. Prezident Miloš Zeman se totiž tehdy zastal svého kancléře, který v dubnu v době nouzového stavu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku uspořádal zabijačku bez vědomí hygienické stanice. „Další ukázkový příklad pohrdání občany v přímém přenosu. Přestože pro dolních 10 miliónů bude všude všechno zavřené, tak na Hradě bude párty pro papalášskou smetánku. Důvod je stejný jako na jaře. Prasata jsou hladová“, burcoval dříve pirátský politik.

Mynář mu to ale na tiskovce zhurta vrátil. „Kdyby v sobě pan primátor Hřib měl v sobě alespoň trošku slušnosti. Tak se všem omluví, okamžitě odstoupí a někde v soukromí si nafackuje“, řekl kancléř před novináři s tím, že nechává na posouzení občanů, aby si udělali o primátorovi sami obrázek. Zemanův muž totiž vyvrátil, že se vůbec kdy uvažovalo o „párty, recepci či rautu“ v souvislosti s předáváním ocenění 28.10. Pirátský politik Hřib si za svým výrokem stojí.

Psali jsme:

https://www.vysokahra.cz/2020-10/zeman-chce-svuj-ceremioal-opurci-besni-je-to-vrchol-papalasstvi-a-totalni-vysmech-obcanum/

Podle Mynáře Hrad zveřejní seznam letošních oceněných 28. října ve 20 hodin. Kancléř uvedl, že mezi vyznamenanými bude loni zesnulý zpěvák Karel Gott, sám prezident již dříve prozradil, že ocení také ministra Prymulu za boj proti pandemii koronaviru a zesnulého herce Karla Fialu. Avizoval také, že vyznamená zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, vdova Věra Kuberová však uvedla, že takové vyznamenání nepřevezme.