Brněnští vědci: nakažených 700 tisíc a opatření do jara. Šmucler oponuje, to už budeme promořeni!

Počty a zase počty. Výzkumníci z Masarykovy univerzity se na oficiální statistiky o počtu nakažených podívali z jiného úhlu pohledu. Podle nich oficiální statistiky vypovídají jen o počtu nakažených, kteří měli pozitivní test na koronavirus, oni ale vypočítali reálnější čísla podle údaje, kolik lidí na covid-19 v průměru umírá. Ve svých predikcích jsou spíše opatrnější. Myslí si, že opatření omezující sociální kontakty s námi budou až do jara. S tím nesouhlasí mediálně známý stomatolog a kritik vládních opatření Roman Šmucler. Podle něj v té době budeme všichni už promořeni.

Každému musí být jasné, že údaje o nakažených koronavirem, které zveřejňuje Ministerstvo zdravotnictví, nezahrnují zdaleka všechny případy. Skutečný počet infikovaných je totiž mnohonásobně vyšší.

Podle oficiální statistiky bylo v Česku k úterní půlnoci zhruba 170 tisíc aktivních případů, což je číslo, které vychází z testování jen části nakažených. Ostatní jsou často bezpříznakový, tudíž na testy ani nejdou.

Dnes již exministr Roman Prymula hovoři s nadsázkou až o půl milionu skutečně nakažených.  Podle vědců z brněnské Masarykovy univerzity je jich ale ještě mnohem více.

Reálné číslo nakažených je minimálně čtyřikrát vyšší

Virolog Pavel Plevka a biolog Robert Vácha, kteří vedou výzkumné skupiny v univerzitním centru CEITEC, spočítali množství nakažených jednoduchou rovnicí. Využili toho, že je známé procento lidí, kteří se virem infikují a později zemřou.

„Podle parametrů Světové zdravotnické organizace (WHO) umírá v Česku asi 0,7 procenta nakažených. Počty úmrtí zveřejňuje Český statistický úřad. Přes uvedené procento se pak dá určit, kolik bylo o čtyři týdny dříve pozitivních (čtyři týdny se musí odpočítat proto, že v průměru tak dlouho trvá doba od momentu nákazy do úmrtí)“, uvádí server Seznam.cz.

„Reálné číslo nakažených je minimálně čtyřikrát vyšší, než ukazují pozitivní PCR testy,“ řekl Seznam Zprávám virolog Plevka. U současných údajů to vychází na zhruba 680 tisíc lidí. Pokud zohledníme očekávaný středeční přírůstek, můžeme počítat se zhruba 700 tisíci aktuálně nakaženými. Ve skutečnosti je to podle Plevky ještě více, protože laboratoře odhalují virus až u třetiny nebo i většího podílu testovaných.

Podhocená čísla na začátku epidemie byla kámen úrazu

Podle vědců je zřejmé, že oficiální čísla nakažených byla velmi podhodnocená už na začátku epidemie. „Už v únoru byly v zemi tisíce infikovaných, přestože testování pomocí PCR identifikovalo pouze jednotky případů. Počet identifikovaných infikovaných za březen podhodnotil rozsah epidemie desetkrát,“ uvedli ve společné zprávě, kterou zveřejnila Masarykova univerzita.

Výpočty také ukazují, že od května do konce července byla epidemie pod kontrolou. Podle nich ale množství úmrtí stejně naznačuje, že se podařilo identifikovat pouze 50 procent nakažených.

Současné opatření až do jara

„Zlom podle nich nastal v polovině srpna, odkdy se poměr mezi počtem infikovaných identifikovaných pomocí testování a počtem infikovaných vypočítaným z počtu úmrtí snížil na 17 až 25 procent. To znamená, že na každého odhaleného infikovaného zbylo v populaci tři až pět dalších, které se nepodařilo vyhledat a poslat do karantény“, uvádí server Seznam.cz s tím, že právě proto se začal virus v září a říjnu tak raketově šířit.

Ve svých predikcích pak výzkumníci zůstávají spíše opatrní. Podle nich se budou muset opatření v různé míře dodržovat až do jara. Podíl pozitivních testů by měl podle nich být pod třemi procenty. „Vzhledem k současným počtům denních infekcí to prakticky znamená, že bude v České republice nezbytné dodržovat jistou míru karanténních opatření omezujících sociální kontakty až do jara, i přes navyšování kapacity testování a trasování,“ dodali brněnští vědci.

Podle Šmuclera na jaře už budeme všichni promořeni

Tvrzení, že s námi mohou být opatření, která výrazným způsobem omezují normální životy až do jara, jistojistě nenadchlo známého odpůrce vládních opatření stomatologa Romana Šmuclera. Domnívá se, že v té době budeme už všichni promoření. „Odhady počtu nakažených se neustále zvyšují a klesá oficiálně uznaná smrtnost v ČR.Dobré zprávy! Jenom nechápu, proč bychom měli mít opatření do února,tímhle tempem se prostě promořujeme tak rychle,že asi moc nikdo nezbyde i při koeficientu jedna…“, uvedl na Twitteru s odkazem na článek brněnských vědců.