Zůstalo po něm konopí, e-recept a covid. Vojtěch opouští ministerskou „katedru“

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se stal v začátku tohoto týdne minulostí. Až poté, co oznámil svoji rezignaci, ozvaly se tisíce hlasů, které na toto jeho rozhodnutí reagovaly. A nutno říct, že většina z nich byla pozitivní. Z politiky však Vojtěch neodchází, jelikož si ponechává poslanecký mandát.

„Dobrý den přátelé, už to určitě všichni víte. Po důsledném zvážení aktuální situace jsem se rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví. Panu premiérovi jsem již předal svou rezignaci. Chci tím vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru. Záleží mi na této zemi a zdraví obyvatel víc než na funkci ministra,“ přiznal veřejně na svém facebookovém profilu Adam Vojtěch, kterému z dob jeho účasti v pěvecké soutěži SuperStar, mnozí stále říkali přezdívkou Ken (partner od známé panenky Barbie).

Konstatoval dále, že přišel na ministerstvo s jasným úkolem. Chtěl prosadit systémové změny. Epidemie koronaviru mu je však neumožnila dokončit.

„Práci ministra jsem dělal srdcem a s nasazením všech sil. A myslím si, že se za ty tři roky podařila celá řada dobrých věcí,“ uvedl ve své pondělní zpovědi nyní již exministr.

Stal se „ministrem Covidu“

Pravdou je, že to byl on, kdo pomohl nastartovat elektronizaci zdravotnictví, úspěšně spustil eRecept a podílel se na přípravě lékového záznamu pacienta. Udělal též reformu zdravotnických prostředků, díky které začaly být stovky prostředků nově hrazené.

„Primární péče se stala prioritou. Započala cesta k posílení praktických lékařů a zvýšení kompetencí sester. Vytvořili jsme a začali budovat síť urgentních příjmů. Zprůhlednili jsme tvorbu úhradové vyhlášky a navrátili význam dohodovacího řízení. Prosadili jsme úhradu léčebného konopí. Vůbec poprvé někdo začal řešit dostupnost zdravotní péče a zásadně se nám ji podařilo zlepšit. Zejména dostupnost péče praktických lékařů a zubařů,“ vyjmenovával dále. A tím výčet ještě nekončil.

Bohužel, svět pak zasáhla pandemie nového koronaviru a vše bylo jinak. „Stal jsem se ministrem covidu. S kolegy jsme ve dne v noci dělali absolutní maximum pro to, abychom ochránili naše občany před nákazou. A první vlnu jsme zvládli opravdu velmi dobře,“ domnívá se Adam Vojtěch.

Zůstane poslancem

Na otázku, co bude dál, reaguje zatím spíš jen v obrysech. „Nadále zůstanu poslancem a budu se věnovat zdravotnictví,“ říká krátce po rezignaci. To znamená, že si bude muset ve Sněmovně sbalit fidlátka z ministerské katedry a přestěhovat se mezi řadové poslance.

Vojtěch nicméně na pokornou zpověď dostal na svém profilu nyní tisíce reakcí:

„Díky za Vaši práci, neměl jste to vůbec lehké. Oni by ti vaši předchůdci nechali pomřít všechny. Jen Vám podráželi nohy, cokoliv jste udělal, vše shodili ze stolu. Takže Adame, užijte si konečně klid. Na dnešní ochránce svobody, tedy té jejich vlastní, patří malý dvůr a velký bič,“ napsala mu například Marie Pospíchalová.

„Je škoda, že jste ten nápor nevydržel. Byl jste dobrý a slušný ministr. Žádný dosavadní ministr nebyl v tak těžké situaci (koronavirus) kterou jste zvládal perfektně. Díky a hodně štěstí,“ popřála mu další  fanynka z profilu pod jménem Aleksis Kudelova.

Chválou za konkrétní činy exiministra nešetřila ani Eva Martincová. A rozepsala se obsáhleji.

„Jsem máma nemocné holčičky a zakladatelka pacientské organizace.  Jako rodič pacienta se v této oblasti pohybuju 14 let, stejně tak dlouho sbírám informace a zkušenosti jako zakladatelka pacientské organizace. Dle mého subjektivního laického pohledu, za celou dobu nebylo uděláno tolik, co za Vás pro pacientské organizace.

Poprvé byl posunut pacient a jeho zájmy do popředí nad peníze a zájmy pojišťoven či lékařů, poprvé bylo nasloucháno koncepčním návrhům.

Díky této změně přístupu jsem se mohla (pomocí Pacientské rady) zúčastnit jednání o úhradové vyhlášce, která se přímo týkala naší diagnózy a mohli jsme tak přímo oslovit úředníky, kteří od stolu o naších potížích rozhodovali.

Moc si přeju, aby projekty Vámi rozjeté pokračovaly. My, kdo zakládáme pacientské organizace, jsme obvykle sami pacienti nebo rodiče, učíme se za pochodu a i nás vyčerpává boj s často nesmyslným úředním šimlem. Potřebujeme, aby pacientská rada, pacientský hub a vše teď nastavené pokračovalo,“ vylíčila svoji osobní zkušenost jedna z několika tisíců diskutujících. A dodala:

„V roli osobní – přeji Vám klid! Tlak, pod kterým jste byl, ať už politický nebo zdravotnický, byl nesmírný a málokdo by ho vydržel tak dlouho. Dopřejte si luxus dát si nohy nahoru, vzít manželku na večeři, řekla bych snad i, jeďte na dovču… ale vím, že to teď nejde. Hodně štěstí!“

Zazněly však i hlasy o pokrytectví

Kritických hlasů na hlavu rezignujícího bylo skutečně velice málo, pokud zazněla kritika, spíše směřovala k premiérovi. Ovšem našly se i takové diskusní příspěvky, které poukazovaly na pokrytectví lidí.

„To je směšné…Ještě před třemi dny se tu strhla lavina nenávistných komentářů na osobu pana Vojtěcha a teď když napsal, že rezignuje, tak je to všem najednou strašně líto a každý píše, jak byl úžasný. Typická česká povaha! Myslím ale, že eště rádi budeme vzpomínat,“ nebrala si servítky diskutující Stáňa Bašatová.

Ministr Adam Vojtěch oznámil svoji rezignaci ráno, v pondělí, 21. 9. 2020. Během několika dalších hodin si dojel do Lán k prezidentovi pro jmenování na tento post nový ministr. Stal se jím epidemiolog Roman Prymula.

autor: ah