Senátor Aschenbrenner (ODS) k rušení hromadných akcí: „Loď bláznů….zrušme spíš tuto vládu!“

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD je vývoj epidemie koronaviru tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty. To jinými slovy znamená, zrušit hromadné akce, jak řekl sobotnímu Právu. Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek. Podle senátora Lumíra Aschenbrennera v oblasti rušení hromadných akcí panuje chaos. Řešení vidí jasně: „zrušit tuto vládu“.

České zdravotnictví je na krizovou situace zatím podle Hamáčka připraveno. Situace se ale může dál zhoršovat. „Podle všech kalkulací je naše zdravotnictví připraveno až na 120 tisíc nakažených. Pokud by to bylo více, systém začne kolabovat,“ uvedl v rozhovoru pro sobotní Právo  s tím, že mezi premianty ve zvládání situace už nyní nejsme.

Největší problém vidí v odložení nasazení roušek. Podle svých slov by byl razantnější v opatření týkající se hospod, barů, nočních klubů a dalších podniků.„Pokud by bylo na mně, tak já bych takové podniky v deset večer zavřel, bez ohledu, zda v nich lidé sedí nebo stojí. Ale chápu, že je tady nějaká snaha udržet zčásti tyto podniky v chodu a nezničit firmám úplně jejich existenci,“ uvedl s tím, že zásadní je zrušit hromadné akce a noční tahy Prahou.

V celém Česku je od pátečního podvečera zakázaná většina vnitřních hromadných akcí na stání pro více než deset lidí. Restaurace, bary nebo kluby nesmí vpustit dovnitř více hostů, než je kapacita k sezení. Tyto podniky mají také omezenou otvírací dobu.

Podle senátora Lumíra Aschenbrennera je to celé cirkus. „Loď bláznů (výroky za sobotu): Hamáček – zrušíme hromadné akce; Babiš – souhlas, ale já o tom nerozhoduji; Zaorálek + Hamáček – kulturní akce vlastně nechat, zrušit ty fotbaly a hokeje; Vojtěch – divadla a vážná hudba ano, kde se křičí, pije a zpívá ne… Co zrušit tuto vládu?“, zuří plzeňský senátor na Twitteru.

Kvůli tempu šíření nového koronaviru ministerstvo zdravotnictví rozšířilo také povinnost nosit roušky ve školách. Dosud se vztahovala jen na společné prostory jako chodby či toalety. Nyní jsou povinné i při výuce ve třídách. Povinnost platí pro druhý stupeň základních škol, střední a vysoké školy.

Autor: ps