Zeman si chce posvítit na ruské špiony v Česku. „Začněte u sebe,“ radí experti

Prezident republiky Miloš Zeman chce znát jména ruských špionů a jaké aktivity v Česku podnikají. Informace žádá od Michala Koudelky, šéfa BIS. Hlavu státu také zajímá, jací Češi ruskými zpravodajskými službami spolupracují a jaké informace jim předávají.  S informací přišel v pondělí Radiožurnál, který se odkazuje ke zdroji třech důvěryhodných a vysoce postavených postav, které jsou s úkolem od prezidenta obeznámeny.

Podle nich hlava státu požaduje jednak  „informace o vlivových a infiltračních operacích ruských tajných služeb, které ohrožují zájmy Česka, kdo je řídí a kteří konkrétní ruští zpravodajci se na nich podílí a jak,“ uvádí server Radiozurnal.cz. Jako druhý bod jsou uvedeny informace o ruských zpravodajských důstojnících, kteří působí v Česku a kteří Češi s nimi spolupracují a jak. A třetí oblast zájmu tvoří informace týkající se praní špinavých peněz ruského organizovaného zločinu. „Prezidenta zajímá, zda k tomu dochází, jaké společnosti se na tom případně podílí, jaký je původ peněžních transakcí a zda vedou nitky od praní špinavých peněz k ruským zpravodajským službám“, uvádí Radiozurnal na svém serveru.

Experti varují. Úkol je problematický

Experti ale varují, že takový úkol není lehký. Zejména odkazují k tomu, že žádná zpravodajská služba nechce odhalovat svoje zdroje. A odpověďmi na tak konkrétní otázky, by právě zdroje odhalit mohla.  „V případě sdělení těch jmen by to mohlo ohrozit spoustu lidí a operací, to nejde. Pro pana prezidenta není důležité, aby znal jména,“ říká k tomu třeba bývalý šéf civilní rozvědky (ÚZSI) František Bublan.

Problém odborníci vidí i v „mužích“, které obklopují českého prezidenta. Je všeobecně známo, že Zemanův poradce Martin Nejedlý, který minulý týden letěl do Moskvy za poradci Vladimíra Putina, nemá bezpečnostní prověrku. Tu nemá ani hradní kancléř Vratislav Mynář.

Prostředí okolo prezidenta za nebezpečné považuje i bývalý náměstek ředitele pro analytiku a zahraniční styky Úřadu pro zahraniční styky a informace Jan Paďourek. „Je samozřejmě veřejným tajemstvím, že v blízkosti pana prezidenta jsou některé osoby, které mají k ruským zájmům velmi blízko, a z toho hlediska to skutečné může svoji roli hrát,“ upozorňuje pro server iRozhlas.cz.

Koudelka chce úkol řešit na parlamentní komisi

Podle zdrojů Radiožurnálu dostal neobvyklý úkol Koudelka letos na podzim. Prezident tak učinil z titulu své pravomoci úkolovat BIS s vědomím vlády. Ta informována byla.  O záměru prezidenta ví i parlamentní komise pro kontrolu BIS, která se úkolem zřejmě bude příští týden zabývat. Koudelku totiž patrně od komise zajímá sdělení, zda má prezident na takové informace právo.„Obecně mohu říct, že komise má za úkol kontrolovat, zda služba nevybočuje z mezí zákona, tím pádem i to, zda zadání nevybočuje z mezí zákona,“ říká její člen Marek Benda z ODS.

Zajímavou otázkou pak je, kdo samotný úkol psal. „Podle obeznámených zdrojů je úkol formulovaný člověkem, který je znalý zpravodajských obratů. Prezident se ptá na živé operace a jde do velkého detailu. Zajímá jej přitom pouze téma ruských špionů operujících v Česku a proti Česku,“ uvádí server s tím, že úkol dostal Koudelka v době, kdy se Zeman dlouhodobě vymezuje proti civilní kontrarozvědce, která každoročně varuje před ruským a čínským vlivem

Otázkou bez jasné odpovědi také zůstává, proč prezident tyto odpovědi týkající se Ruské federace od tajné služby požaduje. Z Hradu příliš informací nezískáme, ten se totiž obrnil mlčenlivostí.