Zeman poněkolikáté v posledních dnech tvrdě zkritizoval některé ministry vlády Petra Fialy!

Zeman v posledných dnech tvrdě zkritizoval některé ministry vlády Petra Fialy (ODS). Dokonce zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem školství. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Nerozhodl se tak kvůli premiérovi Petru Fialovi (ODS), neboť převzal předsednictví v Radě Evropské unie a aféry vládní strany, čímž narážel na hnutí Starostové a nezávislí (STAN). V nemilosti je u něj ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) kvůli postoji k Izraeli, naopak chválí ministryni obrany Janu Černochovou a ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

V první části pořadu Partie na TV Prima se prezident vyjadřoval k aktuální politické situaci a ke korupční kauze hnutí STAN. „Pan Vít Rakušan je dobrý ministr vnitra, protože zvládnul migrační krizi, ale je špatný předseda STAN, protože toto hnutí mělo už šest skandálů za sebou a protože jsem pamětník a jsem v politice 32 let, tak vím, že i když jiné politické strany měly svůj skandál, nikdy jenom skandálek, v tak krátké době šest skandálů za sebou žádná jiná politická strana neměla,“ uvedl prezident.

Podle Zemana, když se na to podívá „cynicky a přehnaně“, tak to je způsobené i tím, že STAN má jako hlavní programový bod „rozpočtové určení daní“, a tedy je zajímalo to, jak ubrat peníze z centrální úrovně a převést je na komunální úroveň.

Hlava státu narážela na několik kauz, které nyní musí hnutí a vláda řešit. Jedná se hned o několik problémů, které odstartovaly stáží čerstvě zvoleného poslance Jana Farského v USA a pokračovaly přes úmrtí členů až k obrovské kauze, která se týká korupce v dopravních podnicích hlavního města Prahy. Podle politiků a expertů napříč obory se jedná o největší korupční skandál v moderních dějinách.

Jednou z hlav, která kvůli kauze Dozimetr padla, byla i hlava ministra školství Petra Gazdíka (STAN). Gazdík ukončil svou činnost v kabinetu a na jeho místo sehnalo hnutí náhradu, která ale Zemanovi nevoní – Vladimíra Balaše (STAN).

„Zvažoval jsem to,“ podotkl Zeman na dotaz, zdali nechtěl nad kandidátem zlomit hůl a neuvést jej do úřadu. Nakonec to ale neudělal, i když u toho skřípal zuby. „Kupodivu kvůli Petru Fialovi, který má na krku předsednictví, a co je horší, má na krku aféry vládní strany, na počet poslanců druhé nejsilnější strany, tak mu nechci přidělávat starosti,“ řekl důvod své smířlivosti s novým šéfem školství.

Zeman zopakoval to, co v médiích uvedl již několikrát, a tedy že Balaš má dva obrovské černé puntíky, které by za normálních okolností způsobily, že by se do úřadu nedostal. A tedy aférku z doby, kdy byl děkanem v Plzni a kdy snížil hranici bodové ohodnocení, a zmínil také aféru posudku kolem IPB. Kvůli pochybnostem v posudku přišla podle hlavy státu státní kasa o 3,7 miliard korun.

Hlava státu se pozastavila i nad tím, jak se zatím současnému kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) daří. „Udělám ten polibek smrti, nejlépe se daří ministryni obrany Janě Černochové (ODS) a ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS),“ řekl s tím, že odsuzuje ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) a jeho „ostudu, kterou udělal v našich vztazích s Izraelem“. Česko se totiž v polovině června nepřipojilo k zemím odsuzujícím zprávu komise Rady OSN pro lidská práva, která je vůči Izraeli kritická. To podle Zemana je velkou chybou. Kritiku vůči tomuto kroku přednesla i koalice – například místopředseda Sněmovny Jan Bartošek nebo předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Obecně chce být ale s kritikou vlády zatím opatrný, neboť je u moci teprve půl roku. „Ale měla něco připravit. Něco by mělo být na horizontu a z těch příkladů je tady směšné snížení daně o 1,5 korun, což bylo překompenzováno za týden. Pak nejasný příslib, i když je mi sympatický, toho tarifu pro spotřebu energie,“ okomentoval nějaké z kroků vlády.

Jako rozporuplný mu přijde návrh na de facto zestátnění ČEZ. To podle něj moc nesouvisí s pravicovou ideologií. „Nebere se v úvahu, že by nás stálo 200 miliard to vytěsnění akcionářů,“ podotkl. Být opozicí, rozhodně by teď nevyvolával hlasování o nedůvěře, dodal také.

Miloš Zeman se jakožto ekonom na TV Prima rozpovídal i o Jiřím Rusnokovi, který odešel z vedení České národní banky. Podle něj se Rusnok cítil uražený, když do jeho křesla usedl Aleš Michl. „Já tu jeho – nebudu to nazývat ješitností – lidskou reakci chápu, ale přemýšlejme o tom, zdali dosavadní politika ČNB, politika založená na zvyšování úrokových sazeb, nejenže nepotlačila, ale potencovala inflaci. Protože úrok je náklad a je-li inflace nákladová, tak samozřejmě pokud firma platí úroky, dá to do nákladů, a tak rostou ceny,“ konstatoval. „Přes pochopitelnou reakci je třeba říci, že terapie, kterou zvolila ČNB, byla neúspěšná a důsledkem je 16% inflace,“ dodal.

Ekonomická nerovnováha a zdražování souvisí i s válkou na Ukrajině. Podle Zemana si musíme uvědomit, že musíme ponížit Rusko, protože ponížit Rusko znamená ponížit Putina. A ruský prezident Vladimír Putin je prostě Rusko. V tomto ohledu podle něj nepomůže žádný „black list“ a další nesmyslné balíčky sankcí. Úspěšný by bylo úplné odstřižení od SWIFT.

ZDROJ: blesk.cz
ZDROJ FOTO: FB