Zeman plánuje zranit tisíce lidí! Chce vetovat zákon o manželství pro všechny

Zeman chce vetovat zákon, který by umožnil uzavírat manželství lidem stejného pohlaví. Novinářům řekl, že nejen z jazykového hlediska slovo manželství implikuje svazek muže a ženy. Prezident by naopak podpořil ústavní novelu, která by definovala manželství jako svazek muže a ženy. Podle předsedkyně Sněmovny a spolupředkladatelky příslušné novely Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) není Zemanův postoj k uzákonění manželství i pro homosexuály příliš významný. Projednávání předlohy podle ní patrně přesáhne jeho mandát. Také premiér Petr Fiala (ODS) se domnívá, že projednávání zákona ve Sněmovně nebude krátké.

Novelu občanského zákoníku, která by umožnila manželství stejnopohlavních párů, dnes obdržela Sněmovna. Podepsali ji po jednom poslanci z klubů STAN, TOP 09, Pirátů, ODS a ANO. „Chtěl bych oznámit, že pokud takový zákon opravdu dostanu na stůl, budu ho vetovat,“ uvedl Zeman. Stejnopohlavním párům podle něj náleží všechny výhody v rámci registrovaného partnerství. „Ale rodina je svazek muže a ženy. Tečka,“ doplnil.

Dalším argumentem podle Zemana je, že pojem „rodina“ je odvozen od slova „rodit“. „Zatím jsem si nevšiml, že by ve stejnopohlavních párech k rození dětí docházelo,“ podotkl. Vyslovil se v té souvislosti i proti „genderovému tvrzení, že je u nás 90 pohlaví“. „Já jsem, třebaže jsem počítal velmi pečlivě, zatím zjistil pohlaví pouze dvě. A u toho zřejmě do konce svého života zůstanu,“ dodal Zeman.

Otevřená rána pro tisíce Čechů
Spolek Jsme fér, který bojuje za manželství gayů a leseb, v reakci uvedl, že ho slova prezidenta mrzí, hlavně když hlava státu při svém zvolení slibovala, že bude společnost spojovat. „Jeho výroky bohužel zraní hlavně tisíce gay a lesbických rodin s dětmi, které mají být právoplatnými občany a občankami naší země,“ uvedl pro Blesk Zprávy mluvčí spolku Filip Milde.

Richterová o sebevraždách bez manželství pro všechny. A penězích z Kremlu pro homofobní spolky
Richterová o sebevraždách bez manželství pro všechny. A penězích z Kremlu pro homofobní spolky
„Těmto rodinám a dalším desetitisícům gay a lesbickým párů bohužel schází možnost vstoupit do manželství. Schází jim také jistoty a právní ochrana, které přichází s manželstvím a mají všichni ostatním,“ dodal.

Mluvčí nicméně upozornil, že k Zemanovi se v jeho funkčním období zákon vůbec nemusí dostat. „Přejeme si samozřejmě, aby se zákon projednal co nejdříve a gayové a lesby mohli začít strojit veselky. Projednávání prvního čtení zákona v minulé Sněmovně ale trvalo téměř čtyři roky. Až se tedy zákon dostane k panu prezidentovi, tak tato otázka bude skutečně relevantní,“ uvedl Milde.

Bernard: Zeman je minulost, my volíme budoucnost
Podobně hovoří předsedkyně Sněmovny a spolupředkladatelka příslušné novely Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Podle ní není Zemanův postoj k uzákonění manželství i pro homosexuály příliš významný, projednávání předlohy patrně přesáhne jeho mandát.

„Určitě nás čeká debata v Poslanecké sněmovně, která nebude jednoduchá. Není to téma, které by rozdělovalo politické spektrum podle jednotlivých stran,“ řekl Fiala novinářům v Paříži. Jde podle něj hlavně o etickou otázku, a proto budou mít občanští demokraté volné hlasování, nebudou zastávat žádný společný stranický postoj. Fiala sám by současnou podobu institutu manželství neměnil. „Vedou mě k tomu důvody mé víry a hodnot, které zastávám. Ale budu samozřejmě respektovat jakékoliv demokratické rozhodnutí, ke kterému Parlament dospěje,“ dodal premiér.

Mluví tak i další ze spolupředkladatelů Josef Bernard (STAN). „Nejsou důležití staří lidé, ale jsou důležití noví. To je všechno, co k tomu mohu říci. Pan Zeman je minulost a my snad budeme volit nějakou budoucnost,“ řekl. Zemanovi končí druhý prezidentský mandát v březnu příštího roku.

Za ODS, která nemá jednotný postoj k manželství pro stejnopohlavní páry, návrh podepsal ministr kultury Martin Baxa. ČTK na dotaz ohledně prezidentova pohledu sdělil, že respektuje, že na institut manželství pro všechny existují rozdílné názory a že štěpení v této věci jde napříč politickými stranami i názorovými proudy. Je ale přesvědčený o tom, že zákon bude prospěšný. „Podle mého názoru povede k plnému zrovnoprávnění osob stejného pohlaví, protože pevný láskyplný svazek mezi lidmi by měl být rovnocenný pro všechny,“ uvedl.

ZDROJ: blesk.cz
ZDROJ FOTO: FB